1. Home>
error text broken glass font
Blog

5 typowych błędów w naliczaniu płac – jak ich uniknąć?

Nawet drobne błędy w naliczaniu płac mogą mieć poważne konsekwencje – od kar prawnych po utratę zaufania pracowników. W całej Europie firmy zarządzają naliczaniem płac na różne sposoby. Niektóre polegają na własnych systemach, technologiach i wiedzy. Inne wolą częściowo lub całkowicie zlecić proces płacowy na zewnątrz. Chociaż jedno podejście może być skuteczniejsze od drugiego w zależności od kraju, w którym działasz, to jednak niezależnie od formy popełniane są podobne błędy. Oto 5 najczęstszych błędów w procesie naliczania wynagrodzeń i sposoby na ich uniknięcie. 

 

20.07.2023
Colleagues having a Meeting
Blog

Polityka otwartych drzwi: Pełne zaangażowanie w miejscu pracy

Coraz bardziej na znaczeniu zyskują wartości reprezentowane przez organizacje, głównie te pozwalające na zbudowanie pełnego zaangażowania w miejscu pracy.

19.07.2023
zlozenie-wniosku-o-urlop-na-zadanie-przez-telefon-jpg.webp
Blog

Wniosek o urlop na żądanie – jak i kiedy złożyć?

Sprawdź, kiedy i jak pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie. Czy pracodawca może określić godziny składania wniosku o enżetkę?

By Katarzyna Kupczyk13.07.2023
man met tas
Blog

Ukryte koszty braku cyfryzacji HR

Zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez SD Worx, 58% europejskich firm przyznaje, że wciąż ma przed sobą długą drogę do zaoferowania pracownikom doskonałego doświadczenia cyfrowego. Wielu uważa, że nie ma powodów do pośpiechu. Jak się jednak okazuje, powolna cyfryzacja lub jej brak wiąże się z wieloma ukrytymi kosztami. Oto siedem z nich.

12.07.2023
zwrot
Blog

Zwrot kosztów dojazdu do pracy – obowiązek czy dobra wola pracodawcy?

Sprawdź, dlaczego zwrot kosztów dojazdu do firmy dla pracownika jest nieobowiązkowy. Wyjaśniamy, o co chodzi z „300 plus dla pracownika

By Katarzyna Kupczyk7.07.2023
odwolanie
Blog

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego – uprawnienia i obowiązki pracodawcy oraz skutki dla pracownika

Czy wiesz, kiedy możesz odwołać pracownika z urlopu?

By Katarzyna Kupczyk4.07.2023
urlop-w-nowej-pracy-2
Blog

Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy? Zasady urlopu wypoczynkowego dla nowego pracownika

Sprawdź, kiedy nowy pracownik może wziąć urlop wypoczynkowy. Dowiedz się, jak naliczać urlop – z dołu (cząstkowy) czy z góry (proporcjonalny)?

By Katarzyna Kupczyk3.07.2023
jak-obliczyc-podatek-od-umowy-zlecenia-1400x800-1-jpg.webp
Blog

Jak obliczyć podatek od umowy zlecenia? Wyjaśniamy, kto go opłaca i kiedy stosuje się ryczałt

Sprawdź, jak obliczyć podatek dochodowy od umowy zlecenia, którą możesz zawrzeć z m.in. studentem, pracownikiem, emerytem czy bliską osobą.

By Katarzyna Kupczyk30.06.2023
urlop-
Blog

Umowa zlecenie a urlop – czy zleceniobiorcy należą się płatne dni wolne?

Umowy zlecenie reguluje nie Kodeks pracy, tylko Kodeks cywilny, więc zleceniobiorcom nie przysługują uprawnienia pracownicze, w tym płatny urlop wypoczynkowy. Niemniej przepisy dopuszczają przyznanie zleceniobiorcy płatnych dni wolnych od świadczenia usług. To oznacza, że pracując na podstawie umowy zlecenia, można wypoczywać przez np. 26 dni w roku – jak osoby zatrudnione na umowę o pracę. Jakie zapisy warto zawrzeć w umowie zlecenie w związku z płatną przerwą dla zleceniobiorcy?

By Katarzyna Kupczyk29.06.2023
urlop
Blog

Urlop w okresie próbnym – czy pracownik może skorzystać z urlopu w ciągu pierwszych 3 miesięcy zatrudnienia?

Chociaż nie każdy pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie próbnym, nowo zatrudnionym przysługują inne przywileje. Zobacz jakie!

By Katarzyna Kupczyk26.06.2023
skladki-zus-od-umowy-zlecenie-ze-studentka-1400x800-1-jpg.webp
Blog

Umowa zlecenie a składki ZUS. Ile płaci pracodawca? Kiedy umowy zlecenia zostaną w pełni oskładkowane?

Zobacz, co wpływa na ozusowanie umowy zlecenia. Dowiesz się, jakie składki ZUS naliczać zależności od statusu zleceniobiorcy.

By Katarzyna Kupczyk26.06.2023
pierwszy-urlop-wypoczynkowy
Blog

Urlop w pierwszym roku pracy – kiedy i jak obliczyć pierwszy urlop wypoczynkowy dla osoby, która wcześniej nie pracowała?

Pracownik, który zaczął pierwszą pracę w życiu, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dołu. Dowiedz się, jak naliczać urlop cząstkowy.

By Katarzyna Kupczyk21.06.2023