Biznesowi, niezależnie od jego wielkości, zależy na rozwoju i coraz lepszych wynikach finansowych. Dlaczego więc nie wykorzystać w małych i średnich przedsiębiorstwach praktyk, które pozwalają największym rynkowym graczom walczyć o pozycję lidera na rynku? Jedną z nich jest optymalizacja kosztów w obszarze HR, którą także firmy sektora MŚP powinny przeprowadzić, by zwiększać swoją konkurencyjność i rosnąć.
Czym właściwie jest optymalizacja?
Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że proces optymalizacji kosztów w firmie nie polega wyłącznie na redukcji kosztów, ale przede wszystkim na ich racjonalizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą maksymalizować zyski i poprawiać konkurencyjność swojego biznesu. Korzyści, które płyną z optymalizacji to m.in. zwiększenie rentowności, poprawa efektywności operacyjnej, czy też lepsze zarządzanie ryzykiem. Metodami realizacji tego planu są np. automatyzacja procesów czy też outsourcing usług. Właściwie przeprowadzona optymalizacja kosztów nie tylko wspiera rozwój przedsiębiorstwa, ale również zapewnia jego stabilność i odporność na trudności ekonomiczne.
Badania, prowadzone m.in. przez EY pokazują, że coraz więcej polskich firm podąża za globalnymi trendami i decyduje się na outsourcing procesów kadrowo-płacowych i księgowych. Dzięki temu swoją energię i zasoby mogą kierować na zadania związane z realizacją celów biznesowych. Z kolei eksperci należącego do rodziny SD Worx Poland TribePerk zwracają uwagę, że przedsiębiorstwa z sektora MŚP decydują się na outsourcing głównie ze względu na wysokie koszty utrzymania wewnętrznych działów kadr i płac, w tym sprzętu, oprogramowania i szkoleń, które w przypadku outsourcingu są pokrywane przez zewnętrzne firmy. Wybierając outsourcing w celu optymalizacji kosztów jednocześnie zwiększają wydajność swoich pracowników.