Niemal 60% organizacji, które wzięło udział w V edycji „Badania Analityki HR”, prowadzi procesy HR ze wsparciem zewnętrznych firm. Jak wynika z głosów respondentów, mniej niż 10% pracodawców decyduje się na jednoczesną obsługę wewnętrzną i zewnętrzną procesów w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Outsourcing HR polega przede wszystkim na delegowaniu wszystkich obowiązków związanych z administracją, BHP, kadrami, płacami oraz szkoleniami. Dzięki tym usługom przedsiębiorstwa koncentrują się na strategicznych celach biznesowych, optymalizują koszty zarządzania personelem oraz zyskują dostęp do wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnego oprogramowania. Przekonaj się, jak outsourcing HR może ułatwić Ci rozwój firmy!
Raport „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024” ABSL przewiduje zwiększenie popytu na outsourcing w skali globalnej. Organizacje, które chcą się skoncentrować na kluczowych kompetencjach, upatrują szans na zwiększenie produktywności i efektywności kosztowej w delegowaniu procesów na zewnątrz.
Czym jest outsourcing HR?
Outsourcing HR polega na obsługiwaniu części albo całości procesów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi przez zewnętrzne firmy, które mają specjalistyczną wiedzę w zakresie administracji, BHP, employer brandingu, kadr, płac, ocen pracowniczych, rekrutacji, szkoleń, wellbeingu czy zatrudniania cudzoziemców.
Co ważne, firmy outsourcingowe mogą zajmować się wyłącznie poszczególnymi etapami cyklu życia pracownika, np. onboardingiem (wdrażaniem nowych osób), outplacementem (wsparciem zwolnionych osób w poszukiwaniu nowej pracy) czy offboardingiem (rozstaniem pracowników z organizacją).
Jakie procesy HR obejmuje outsourcing?
Według V edycji „Badania Analityki HR” procesy HR obsługiwane wyłącznie przez firmy outsourcingowe to przede wszystkim administracja, kadry i płace (22,4%), BHP (35,7%) i szkolenia (17,8%). Niecałe 7% organizacji wykorzystuje outsourcing HR do zarządzania systemem wynagrodzeń i benefitów. O ile prawie 10% respondentów zadeklarowało, że rekrutacje są prowadzone przez firmy zewnętrzne, o tyle szczegółowe statystyki pokazują, że ci ankietowani obsługują procesy związane z zatrudnieniem nowych pracowników zarówno w organizacji, jak i poza nią. Co ważne, chociaż niemal 30% specjalistów czerpie wiedzę o badaniach pracowniczych od agencji i ekspertów zewnętrznych, to samodzielnie projektuje pozytywne doświadczenia pracowników (employee experience) i kandydatów (candidate experience).