1. Home>
  2. Blog>
  3. Płace>
Kobieta siedząca przy biurku i licząca rachunki na kalkulatorze

Rodzaje PIT-ów. Jakie są rodzaje deklaracji podatkowych dla różnych umów i źródeł dochodów?

Rozliczenie roczne podatku dochodowego wymaga uzupełnienia odpowiednich deklaracji, które należy dopasować do źródeł dochodów. Sprawdź, jaki PIT złożyć w zależności od rodzaju umowy zawartej z pracownikiem, zleceniobiorcą, wykonawcą dzieła czy emerytem. Jaki PIT składa pracodawca, a jaki pracownik? Dowiedz się również, co zrobić w przypadku osoby, która jest zatrudniona na etat i prowadzi działalność gospodarczą.

Rodzaje deklaracji podatkowych. Jaki PIT złożyć?

Zarówno wybór właściwego formularza PIT do rozliczenia dochodów za ubiegły rok podatkowy, jak i termin złożenia deklaracji zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. W niektórych przypadkach podatnik (np. osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę) wypełnia deklarację na podstawie druku wystawionego przez płatnika (np. pracodawcę). Co ważne, podatnicy korzystający z ulg, dokonujący darowizny czy wychowujący niepełnoletnie dzieci, które uzyskały dochody, muszą pamiętać również o wysłaniu odpowiednich załączników.

PIT-2 – oświadczenie pracownika dla celów obliczania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy

Chociaż formularz PIT-2 składa się płatnikom zaliczek na podatek dochodowy, a nie przekazuje do urzędu skarbowego, to informacje zawarte na tym druku wpływają na roczne zeznanie podatkowe. PIT-2 dotyczy m.in. stosowania kwoty zmniejszającej podatek, spełnienia warunków do stosowania zwolnień podatkowych (np. ulgi dla seniorów), rezygnacji z ulgi dla młodych czy pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Co ważne, druk PIT-2 wypełniają także zleceniobiorcy i wykonawcy dzieł. Przed 2023 rokiem taką możliwość mieli wyłącznie pracownicy.

PIT-6 – deklaracja do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej

Formularz PIT-6 składają rolnicy, którzy uzyskują dochody z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Tę deklarację należy złożyć do 20 stycznia roku, który następuje po danym roku podatkowym.

PIT-8C – informacja o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych

Formularz PIT-8C służy do rozliczania dochodów z kapitałów pieniężnych, np. dochodów giełdowych bądź dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych. Co ważne, jeśli przychody kapitałowe pochodzą z realizacji praw z papierów wartościowych, które zostały przekazane podatnikowi w ramach świadczenia w naturze albo nieodpłatnego świadczenia z tytułu np. umowy o pracę czy umowy zlecenia, to należy je rozliczać oddzielnie. Dochody ujęte w PIT-8C należy wykazać na druku PIT-38.

Płatnik przekazuje deklarację PIT-8C wyłącznie w formie elektronicznej urzędowi skarbowemu właściwemu dla podatnika do 31 stycznia roku następującego po danym roku podatkowym oraz w formie elektronicznej lub papierowej podatnikowi – ale do 28 lutego.

PIT-11 – informacja o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT-11 to jedna z najważniejszych deklaracji podatkowych. Ten formularz wypełniają pracodawcy oraz inni płatnicy, którzy są odpowiedzialni za rozliczanie wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, realizujących umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Druk PIT-11 zawiera informacje o m.in. dochodach (w tym z tytułu praw autorskich), zaliczkach na podatek dochodowych, składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne czy kosztach uzyskania przychodu. Płatnik przekazuje elektroniczną wersję PIT-11 do urzędu skarbowego do końca stycznia oraz elektroniczną lub papierową wersję PIT-11 podatnikowi do końca lutego – w roku następującym po roku podatkowym. Deklaracja PIT-11 stanowi podstawę uzupełnienia druków PIT-36 i PIT-37.

PIT-28 – zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Druk PIT-28 wypełniają osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały ryczałt jako formę opodatkowania, oraz osoby uzyskujące przychody z tytułu najmu prywatnego, np. wynajmowania mieszkania. Tę deklarację składa się do końca kwietnia w roku wypadającym po roku podatkowym.

PIT-36L – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty dla przedsiębiorców rozliczających się liniowo

Formularz PIT-36L jest przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, czyli stałą stawką wynoszącą 19% – niezależnie od wysokości dochodów. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli za pomocą skali podatkowej, składają PIT-36. Co istotne, druk PIT-36LS wypełniają podatnicy będący przedsiębiorstwem w spadku, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy o pdof.

PIT-36L należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym.

PIT-37 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty)

PIT-37 to najczęściej wypełniana deklaracja podatkowa w Polsce. Nic dziwnego – w końcu dotyczy dochodów osiąganych przede wszystkim przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz zawierające umowy cywilnoprawne (np. umowy zleceniaumowy o dzieło). Druk PIT-37 wypełniają również osoby otrzymujące emeryturę. Co do zasady, podatnicy składający PIT-37 to osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jeśli podatnik uzyskuje dochody zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i działalności gospodarczej, musi złożyć oddzielne zeznania podatkowe.

Termin składania deklaracji PIT-37 upływa z końcem kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Podatnicy powinni pamiętać, że urzędy skarbowe przygotowują wstępne rozliczenia na podstawie informacji otrzymanych od płatników. Deklaracje zostaną zatwierdzone automatycznie, jeśli podatnicy nie dokonają ich akceptacji lub nie złożą formularza w wyznaczonym terminie.

PIT-38 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tytułu przychodów kapitałowych

Deklarację PIT-38 uzupełnia podatnik na podstawie druku PIT-8C, który przekazuje np. biuro maklerskie wyszczególniające przychody z tytułu sprzedaży obligacji i akcji. Termin wysłania formularza PIT-38 upływa z końcem kwietnia w roku następującym po rozliczanym roku podatkowym.

PIT-39 – zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych

PIT-39 należy złożyć w przypadku sprzedaży domu, mieszkania, działki lub innej nieruchomości, udziału w nieruchomości, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej bądź prawa do wieczystego użytkowania gruntów. Obowiązek złożenia deklaracji PIT-39 dotyczy podatników, którzy nie dokonali sprzedaży w ramach działalności gospodarczej. Co ważne, wspomniana sprzedaż musi nastąpić w ciągu 5 lat liczonych do końca roku kalendarzowego, w którym podatnik np. wybudował mieszkanie, kupił dom lub nabył prawa do działki. PIT-39 składa się do końca kwietnia.

    Na jakiej stronie rozliczyć PIT?

    Jeden z najprostszych sposobów na rozliczenie PIT to skorzystanie z usługi e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Dzięki temu rozwiązaniu podatnicy uzyskują dostęp także do innych funkcjonalności, np. śledzenia statusu zwrotu podatku. Przedsiębiorcy, którym zależy na bezbłędnym i efektywnym rozliczaniu pracowników, zleceniobiorców czy wykonawców dzieł, mogą korzystać z rozwiązania SD Worx eDeklaracje w ramach SAP SuccessFactors HXM Suite, które stanowi podstawę oferty wdrożeniowej SD Worx. Oprogramowanie usprawnia proces generowania, podpisywania, masowej wysyłki oraz archiwizacji deklaracji PIT. Co więcej, system upraszcza wprowadzanie korekt oraz udostępnianie gotowych formularzy pracownikom – w ramach wygodnej samoobsługi pracowniczej, która nie wymaga dodatkowego zaangażowania specjalistów ds. kadr i płac.

      TribePerk_Author

      Katarzyna Kupczyk

      Autor tekstu • Redaktor