Wyzwania czekające na firmy z sektora MŚP
MŚPIle firma może zaoszczędzić dzięki wdrożeniu narzędzia do rejestracji czasu pracy?Zarządzanie czasem pracy5 typowych błędów w naliczaniu płac – jak ich uniknąć?Płace4-dniowy tydzień pracy: czy sprawdzi się w Twojej firmie?Zarządzanie czasem pracyZakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – kto musi go utworzyć? Odpisy, świadczenia i rozliczenia
Czy wiesz, czy musisz utworzyć ZFŚS na początku kolejnego roku kalendarzowego? Sprawdź, dla kogo ZFŚS jest obowiązkowy i ile wynoszą odpisy.
Przepustka w pracy – czy pracownik musi odpracować wyjście prywatne w godzinach pracy?
Sprawdź, co powinien zrobić pracownik, któremu zależy na wyjściu w celach osobistych w godzinach pracy. Czy musi odpracować wyjście prywatne?
Minimalne wynagrodzenie 2024 – brutto, netto, godzinowe i na pół etatu. Jak podwyżki najniższej krajowej wpłyną na świadczenia dla pracowników?
Sprawdź, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2024 roku. Wyjaśniliśmy, jak podwyżki najwyższej krajowej wpływają na inne świadczenia.
Czy można zwolnić pracownika na L4?
Sprawdź, czy można zwolnić pracownika na L4. Wyjaśniliśmy, ile czasu musi upłynąć, aby ochrona przed rozwiązaniem umowy na L4 przestała obowiązywać.
Okres rozliczeniowy czasu pracy – czym jest i jak go ustalić?
Sprawdź, jak ustalić okres rozliczeniowy w firmie. Kiedy możesz go wydłużyć nawet do 12 miesięcy, zyskując elastyczność w rozkładach czasu pracy?
4-dniowy tydzień pracy: czy sprawdzi się w Twojej firmie?
Walka o pracowników zapoczątkowała proces zmian na rynku pracy, np. wprowadzając 4-dniowy tydzień pracy. Czy jest opłacalnym rozwiązaniem dla Twojej firmy?
Czy pracodawca może zmusić do nadgodzin?
Sprawdź, czy pracodawca może zmusić pracownika do nadgodzin, powołując się na szczególne potrzeby. Co one znaczą? Kto może odmówić nadgodzin?
Ewidencja czasu pracy a umowa zlecenie – dlaczego zleceniobiorca powinien złożyć raport z przepracowanymi godzinami?
Czy zleceniobiorca musi wypełniać ewidencję czasu pracy jak pracownik? Sprawdź, co powinien zawierać raport z godzinami pracy zleceniobiorcy.
Umowa o dzieło a umowa zlecenie – czym się różnią?
Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zleceniem? Sprawdź, jak rozliczać wykonawców dzieł i zleceniobiorców na gruncie PIT i składek.
Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę w trakcie roku – jak poinformować pracowników? Jak wpływa na rozliczanie płac?
Sprawdź, jak zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia wpływa na podatek dochodowy i składki ZUS, kiedy pracownik dostanie dwie wypłaty w miesiącu.
Umowa zlecenie – kiedy można ją podpisać? Najważniejsze informacje dla zleceniodawców
Dowiedz się, jakie są kluczowe zasady dotyczące umowy zlecenia, w tym obowiązki podatkowe, składki ZUS i różnice wobec umowy o pracę.
Urlop bezpłatny a ZUS – czy trzeba opłacać składki za pracownika, czy go wyrejestrować?
Sprawdź, jak rozliczyć pracownika, który udał się na bezpłatny urlop. Czy należy go wyrejestrować z ZUS, czy opłacać składki?