WYBIERZ wielofunkcyjne podejście do rozwiązywania problemów
Zacznij stosować „myślenie ekosystemowe”, gdy pojawiają się wyzwania związane z zarządzaniem talentami. Oznacza to, że najlepsze rozwiązanie można uzyskać jedynie dzięki współpracy międzyzespołowej czy też międzydziałowej. Załóżmy na przykład, że w firmie wzrasta liczba odejść. Przyjęcie podejścia ekosystemowego oznacza dokładne zbadanie każdej możliwej przyczyny niezadowolenia pracownika. Począwszy od zbyt dużego obciążenia pracą, przez brak świadczeń, po problemy informatyczne lub cokolwiek innego. Następnie można wykorzystać wszystkie odpowiednie zasoby i strategie z różnych zespołów, aby rozwiązać problem.
PAMIĘTAJ o ścieżce kariery pracownika
Doświadczenie pracownika stanowi rdzeń każdego dobrze funkcjonującego ekosystemu talentów,
a wynikiem dobrego ekosystemu jest pozytywne doświadczenie pracownika od początku do końca pracy w danej organizacji. Badania udowodniły jak duży wpływ ma to na rozwój i sukces firmy. Budowanie ekosystemu talentów oznacza przeanalizowanie w jaki sposób każdy proces operacyjny może potencjalnie wpłynąć na satysfakcję pracowników na różnych etapach ich kariery.
MĄDRZE wykorzystuj technologię
Systemy śledzenia aplikacji kandydatów w procesie rekrutacyjnym, oprogramowanie do zarządzania talentami i narzędzia do analizy danych mogą pomóc w zidentyfikowaniu odpowiednich kandydatów. Śledzenie wydajności i zaangażowania pracowników i podejmowanie decyzji opartych na danych pomogą ci pozostać konkurencyjnym i wydajnym. Dane pomagają rozkwitać ekosystemowi talentów, zapewniając wgląd w trendy i możliwości wśród pracowników. Poszukaj rozwiązań technologicznych, które można zintegrować z już istniejącą technologią HR, aby uzyskać dostęp do najbogatszych danych i najlepszego doświadczenia użytkownika.
NIE lekceważ wartości informacji zwrotnej
Przejrzysta i wspierająca komunikacja, w tym między innymi informacje zwrotne, jest kluczowa dla dobrze funkcjonującego ekosystemu talentów. Konstruktywna informacja zwrotna pomaga wszystkim zrozumieć nasze mocne strony oraz obszary wymagające poprawy, jednocześnie tworząc przestrzeń do lepszej współpracy przy rozwiązywaniu problemów. Dlatego ważne jest, aby nie pomijać regularnych przeglądów i ocen projektów – dzięki temu można z czasem dostosować swój ekosystem, aby lepiej spełniał potrzeby działu HR, pracowników oraz firmy.
NIE zaniedbuj wewnętrznej puli talentów
Podczas gdy tradycyjne, zewnętrzne metody rekrutacji, takie jak korzystanie z firm rekrutacyjnych czy portali pracy, odgrywają ważną rolę, poleganie wyłącznie na nich znacznie ogranicza pulę dostępnych talentów.
A co, jeśli najlepsze talenty są tuż obok ciebie? Nie można zapominać o wartości mobilności wewnętrznej, która czerpie z puli osób, które już spełniają Twoje wymagania dotyczące dopasowania kulturowego i doświadczenia w branży.
NIE próbuj robić wszystkiego sam
Kuszące jest, by jako lider pracować nad nową strategią, aż do dopracowania wszystkich szczegółów, by następnie wdrożyć ją w organizacji. Jest to jednak jeden z obszarów, w którym zbytnie teoretyzowanie może cię stopować. Trudno jest przewidzieć, w jaki sposób zmiany w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów związanych z zarządzaniem talentami zostaną odebrane i jak należy je zoptymalizować. Zacznij działać, radząc sobie z rzeczywistymi wyzwaniami związanymi z talentami i pamiętaj, że w razie potrzeby zawsze możesz uzyskać poradę i wsparcie od zewnętrznego partnera.