Wyzwania czekające na firmy z sektora MŚP
MŚPIle firma może zaoszczędzić dzięki wdrożeniu narzędzia do rejestracji czasu pracy?Zarządzanie czasem pracy5 typowych błędów w naliczaniu płac – jak ich uniknąć?Płace4-dniowy tydzień pracy: czy sprawdzi się w Twojej firmie?Zarządzanie czasem pracyCo powinna zawierać lista płac? Sprawdź wzór i poznaj zalety elektronicznej listy płac
Pobierz darmowy wzór listy płac (XLSX)! Sprawdź, co powinna zawierać, i dowiedz się, dlaczego warto prowadzić elektroniczną listę płac.
Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy?
Sprawdź, jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, kiedy pracownik był nieobecny w pracy, jest nowo zatrudniony lub ma kilka umów.
Kiedy można przyznać premię uznaniową pracownikowi? Sprawdź zasady i pobierz wzór zawiadomienia o przyznaniu premii
Pracodawcy mają swobodę w przyznawaniu premii uznaniowej, ale muszą uważać, aby przypadkiem nie zdyskryminować pracowników. Jak to możliwe?
Jak ustalić wynagrodzenie za część miesiąca? Zobacz, jak rodzaj nieobecności pracownika wpływa na obliczenia
Choroba, urlop wypoczynkowy, a może urlop ojcowski? Sprawdź, jak rodzaj nieobecności pracownika wpływa na wynagrodzenie za część miesiąca!
Płatna i bezpłatna przerwa w pracy – kiedy i komu przysługuje?
Śniadanie, kawa, obiad – pracownicy mają dużo okazji do przerw w pracy. Sprawdź, które przerwy są płatne i obowiązkowe według Kodeksu pracy.
Odprawa dla pracownika zwolnionego z pracy – zasady, kwoty, terminy i wyjątki
Odprawę dla zwolnionego pracownika wypłaca się zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania umów o pracę z pracownikami z przyczyn, które ich nie dotyczą. Kiedy zwolnionej osobie należy się odprawa? Sprawdź przepisowe kwoty, terminy i wyjątki.
Jak wyznaczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i obliczyć świadczenie dla pracownika?
Chociaż zasiłek chorobowy jest finansowany ze środków FUS, przepisy zobowiązują pracodawcę do wypłaty tego świadczenia w niektórych przypadkach.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy na przełomie 2022 i 2023 roku – jak ustalić świadczenia?
Jak ustalić, czy pracownikowi na L4 na przełomie roku należy się wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek? Sprawdź, kto wypłaca świadczenia!
Na czym polega i jak wprowadzić system równoważnego czasu pracy?
Zobacz, jak wdrożyć i rozliczać równoważny czas pracy. Poznaj zasady udzielania urlopów w systemie równoważnym i łączenia z innymi systemami!
3 niebezpieczne błędy płacowe dla organizacji międzynarodowych
Lista płac jest siłą napędową organizacji, więc prawidłowe jej prowadzenie jest kluczowe. Kiedy organizacje rozszerzają swoją działalność na nowe lokalizacje geograficzne, ryzyko popełnienia błędów na listach płac wzrasta. To przerażająca myśl dla specjalistów ds. kadr i płac. Co więc mogą zrobić międzynarodowe organizacje, aby zminimalizować ryzyko błędów na listach płac? Oto trzy najważniejsze wskazówki:
Outsourcing płac w nowej normie: plusy i minusy
Od oprogramowania jako usługi (SaaS) po kompleksowe usługi w obszarze kadr i płac, outsourcing wynagrodzeń istnieje w wielu postaciach. Ale niezależnie od wybranej formuły, przekazanie części lub całości obowiązków związanych z wynagrodzeniami firmie zewnętrznej to ważna decyzja. Zanim przystąpisz do określenia, które zadania związane z wynagrodzeniami warto zlecić innemu podmiotowi, zdobycie pełnej wiedzy na temat możliwych zalet i wad jest właściwym krokiem.
Jak rozliczać nadgodziny? Sprawdź, co należy się pracownikowi za godziny nadliczbowe
13% pracowników zdecydowało się na pracę w nadgodzinach, aby więcej zarobić – wynika z 49. edycji badania „Monitor Rynku Pracy”, przygotowanego przez Randstad. 17% osób w wieku od 18 do 29 lat zamierza brać dodatkowe godziny wskutek inflacji. O czym muszą pamiętać pracodawcy? W jakich przypadkach praca w godzinach nadliczbowych jest dozwolona? Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi z tytułu nadgodzin?