Chociaż według art. 30 § 3 Kodeksu pracy pracownik, który wypowiada umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez, musi złożyć pisemne oświadczenie, ustne wypowiedzenie będzie skuteczne, mimo że jest wadliwe na tle obowiązujących przepisów.
W obu przypadkach ani pracodawca, ani pracownik nie dysponuje dowodem na piśmie, który potwierdzałby datę i okoliczności rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia (w trybie natychmiastowym). Z tego względu pracownik może poinformować pracodawcę podczas rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji, że się zwalnia, ale warto, aby po niej dostarczył pracodawcy pisemne oświadczenie. Może to zrobić drogą e-mailową, pocztową lub osobiście, chyba że pracuje zdalnie setki kilometrów od siedziby przedsiębiorstwa.
Co ważne, wspomniany art. 30 § 3 k.p. dotyczy wyłącznie jednostronnych oświadczeń woli, czyli wypowiedzeń, o których mowa w art. 30 § 1 pkt 2-3 k.p. Ten przepis nie obejmuje rozwiązania umowy za porozumieniem stron, czyli dwustronnego oświadczenia woli, które wskazano w art. 30 § 1 pkt 1 k.p.
Porozumienie stron – w tym przypadku zainicjowane przez pracownika – oznacza, że strony umowy o pracę uzgadniają m.in. dowolny termin rozwiązania umowy, niezależny od ustawowego okresu wypowiedzenia, który trwa nawet 3 miesiące. Można powiedzieć, że to kompromis, który pozwala np. na wcześniejsze zakończenie umowy i zrekrutowanie zastępstwa na zwalniane stanowisko. Porozumienie stron można zawrzeć w dowolnej formie – także ustnej. Niemniej dla celów dowodowych warto podsumować ustalenia na piśmie, nawet na czacie służbowym.