Jakich przychodów nie obejmuje ulga dla młodych?
Jak już wspomnieliśmy, przychody z tytułu umów zleceń, które zleceniobiorca rozlicza w ramach swojej działalności gospodarczej, oraz umów o dzieło nie są objęte ulgą dla młodych. Ze zwolnienia w ramach ulgi dla młodych nie skorzystają też osoby, które otrzymują przychody z tytułu praw autorskich (nawet jeśli podpiszą umowę zlecenie) czy zasiłku chorobowego. Ustawodawca wykluczył także przychody rozliczane w inny sposób niż na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. W związku z tym do wyjątków należą:
- wynagrodzenia z tytułu umów zleceń, które nie przekraczają 200 zł brutto (od tak niskiej kwoty nalicza się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 12%),
- wynagrodzenia z tytułu umów zleceń podpisanych z cudzoziemcami niebędącymi rezydentami (w tym przypadku płatnik nalicza zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%).
Jeśli zleceniobiorca zarobi maksymalnie 200 zł brutto, ale umowa zlecenie nie będzie zawierała stawki kwotowej, tylko akordową lub godzinową, to płatnik naliczy podatek dochodowy na zasadach ogólnych. W tym przypadku można zastosować ulgę dla młodych.
Przykład
24-letnia Anita, zatrudniona na pół etatu na podstawie umowy o pracę, zachorowała w okresie jesienno-zimowym. Niestety, pogrypowe powikłania spowodowały, że zwolnienie lekarskie objęło aż 6 tygodni. Pracowniczka otrzymała wynagrodzenie chorobowe sfinansowane przez pracodawcę za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, a za pozostały okres L4 – zasiłek chorobowy wypłacony przez pracodawcę, ale sfinansowany przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Tylko wynagrodzenie chorobowe – jako przychód ze stosunku pracy – nie jest opodatkowane. Zasiłek chorobowy – jako przychód z innych źródeł – podlega opodatkowaniu nawet w przypadku pracownika poniżej 26. roku życia. Co ważne, zasiłek chorobowy nie zalicza się do limitu przychodu objętego ulgą dla młodych.