1. Home>
  2. Blog>
  3. Zarządzanie czasem pracy>
blog-heroimage-ppi-poland

Czas pracy i obecność: Rozwiązywanie złożonego procesu płacowego

Nie mamy kryształowej kuli, ale jesteśmy pewni, że wiele zespołów HR umieściło "usprawnienie zarządzania czasem pracy" na szczycie listy noworocznych postanowień na 2023 rok. Skąd to wiemy? Nasz Indeks Payroll Proficiency 2023 pokazuje, że aż 45% europejskich firm uważa „czas pracy i obecności" za jeden z 5 najbardziej złożonych podprocesów płacowych. Jeśli brzmi to dla Ciebie znajomo, to dajemy znać, że istnieje prosty sposób, aby zmienić tę sytuację. Oto jak to zrobić.

    blog-image-ppi-poland

      Upływający czas

      Współcześnie pracownicy są coraz bardziej elastyczni – pracują o różnych porach, z różnych miejsc i według elastycznych harmonogramów. W wielu branżach praca od 9 do 17 stała się odległym wspomnieniem. To sprawia, że trudniej jest śledzić czas pracy i obecności, w tym czas przepracowany, nadgodziny, urlopy wypoczynkowe i chorobowe.  

      Z drugiej strony, dane dotyczące czasu pracy i obecności są nadal niezbędne do podejmowania decyzji biznesowych. Pomagają m.in. w prognozowaniu sprzedaży, zapotrzebowania na personel, czy liczby godzin dostępnych dla pracowników.  

      Jak więc utrzymać bezbłędną ewidencję czasu pracy w tak dynamicznym środowisku biznesowym? Najlepszą szansą na sukces jest zastosowanie odpowiedniej technologii HR. Nasza rada: zwróć uwagę na 5 kluczowych funkcji. 

        Oprogramowanie do rejestracji czasu pracy: wielka piątka

         

        #1 Samoobsługowy portal dla menedżerów i pracowników 

        Posiadanie samoobsługowego serwisu internetowego może znacznie zmniejszyć obciążenie administracyjne zespołu HR. Pracownicy będą mogli nie tylko samodzielnie zarządzać czasem pracy, nieobecnościami i nadgodzinami, ale będą także w stanie naprawiać nieprawidłowości. Liczba błędów do skorygowania przez menedżerów zmniejszy się, a oni sami uzyskają dostęp do podglądu w czasie rzeczywistym wydajności zespołu i kosztów. Z drugiej strony, pracownicy mogą korzystać z portalu samoobsługowego, aby sprawdzać własne salda nadgodzin i urlopów, a także planować zadania dla całego zespołu. 

        #2 Integracja z oprogramowaniem płacowym 

        Prawidłowe naliczanie płac zależy od wiarygodności danych i prawidłowego ich przetwarzania. Dlatego też coraz więcej firm odchodzi od ręcznego eksportowania danych, ponieważ jest to czasochłonne i podatne na błędy. W miejsce tego kluczowa stała się automatyzacja – w ramach której system rejestracji czasu pracy z łatwością może zostać zintegrowany z oprogramowaniem płacowym. Dzięki temu wynagrodzenia pracowników będą sprawdzane na bieżąco, co minimalizuje potrzebę dokonywania złożonych procesów płacowych, takich jak korekty z mocą wsteczną.  

        #3 Przyjazny dla użytkownika interfejs 

        Rejestrowanie czasu pracy nie jest najprzyjemniejszym procesem płacowym. Dlatego warto zdecydować się na nowoczesną technologię śledzenia czasu pracy, zgodną z najnowszymi standardami użyteczności i UX. W rezultacie użytkownik otrzymuje łatwe do zrozumienia interfejsy, proste polecenia, ergonomiczny wygląd, minimalną liczbę kliknięć itd. Warto upewnić się, że wybrane oprogramowanie jest dopasowane do wielkości firmy, branży i profilu działalności. 

        #4 Kompatybilność z urządzeniami mobilnymi 

        Wielu pracowników jest w ciągłym ruchu lub pracuje w różnych lokalizacjach, więc potrzebny jest kompatybilny ze wszystkimi typami urządzeń mobilnych system, z którego można korzystać z dowolnego miejsca. Dzięki temu pracownicy będą mogli rejestrować czas i obecność w trakcie pracy, czyli to, co nie jest możliwe korzystając z mniej zaawansowanego systemu, pozwalającego na użytkowanie tylko w określonych godzinach i miejscach. Co więcej, system mobilny wysyła do pracowników proaktywne powiadomienia, gdy na przykład zapomną o stawieniu się w pracy lub zbliżają się do rozpoczęcia czasu nadgodzin. Tak zintegrowany system kontroli zwiększa dokładność rejestracji czasu pracy. 

        #5 Raportowanie i analiza 

        Rejestracja czasu pracy nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do podejmowania mądrzejszych i bardziej świadomych decyzji biznesowych. Aby to zilustrować, można użyć raportów do prognozowania przyszłych zatrudnień albo wykrywania przyczyn wysokiego salda nadgodzin lub anomalii w obecnościach. Możliwe jest, m.in. monitorowanie częstotliwości i czasu trwania nieobecności, podziału urlopów, kosztów pracy, alokacji czasu czy różnic między działami. Podsumowując, przed zainwestowaniem w system oprogramowania polecamy dokładnie rozważyć funkcje raportowania i analizy czasu pracy.  

          Chcesz uzyskać więcej informacji na temat tajników naliczania płac?

            Zapoznaj się z naszym Indeksem Payroll Proficiency 2023.