
Trendy HR 2025: Pięć sposobów na pozostanie skoncentrowanym na człowieku w erze AI
HR



Jak sztuczna inteligencja wpływa na doświadczenia pracowników?
W zależności od tego, kogo zapytasz, sztuczna inteligencja jest naszym zbawieniem, apokalipsą, rewolucją w branży lub modnym trendem. Jedno jest pewne, od czasu uruchomienia ChatGPT w listopadzie 2022 r. temat AI nie cichnie. Co to rozwiązanie oznacza dla HR? Oto pięć przypadków użycia generatywnej sztucznej inteligencji, które pokazują, co AI może – i czego nie potrafi – zrobić dla HR w Twojej firmie i Twoich pracowników.

Czy można wykorzystać urlop wypoczynkowy do przodu?
Sprawdź, czy pracodawca może udzielić urlopu zaliczkowego pracownikowi, który wykorzystał już cały urlop wypoczynkowy w danym roku.

Zewnętrzny dyrektor finansowy – kiedy warto zatrudnić CFO na godziny?
Sprawdź, co zyskasz dzięki zewnętrznemu dyrektorowi finansowemu (CFO), z którym rozliczysz się za przepracowane godziny nad finansami Twojej firmy.

HR Business Partner – ile zarabia i czym się zajmuje?
Czym zajmuje się HR BP, czyli Human Resources Business Partner? Poznaj zakres obowiązków HR Business Partnera i wynagrodzenie brutto na UoP.

Rezygnacja z ZFŚS – kiedy pracodawca nie musi utworzyć Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Sprawdź, kiedy możesz zrezygnować z ZFŚS, mimo że spełniasz ustawowe kryteria do obowiązkowego prowadzenia Funduszu.

Świadczenie urlopowe – kto je wypłaca? Czym różni się od wczasów pod gruszą?
Sprawdź, czy świadczenie urlopowe jest obowiązkowe. Poznaj różnice między świadczeniem urlopowym a wczasami pod gruszą.

Kontrola pracy zdalnej, czyli pracodawca w domu pracownika w trybie home office
Pracodawca może kontrolować pracę zdalną pod kątem BHP, ochrony danych i wykonywania obowiązków. Sprawdź, jakie zasady obowiązują!

Minimalna stawka godzinowa 2024 – kogo obowiązuje? Stawki netto i brutto
Już 1 stycznia 2024 roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 27,70 zł brutto. Ta kwota będzie obowiązywać do 30 czerwca, bo 1 lipca 2024 roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 28,10 zł brutto. Co oznaczają te podwyżki dla zleceniobiorców i zleceniodawców? Wyjaśniamy, ile zarobi zleceniobiorca na rękę oraz ile zapłaci zleceniodawca obarczony – w większości przypadków – obowiązkowymi składkami ZUS.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – kto musi go utworzyć? Odpisy, świadczenia i rozliczenia
Czy wiesz, czy musisz utworzyć ZFŚS na początku kolejnego roku kalendarzowego? Sprawdź, dla kogo ZFŚS jest obowiązkowy i ile wynoszą odpisy.

Przepustka w pracy – czy pracownik musi odpracować wyjście prywatne w godzinach pracy?
Sprawdź, co powinien zrobić pracownik, któremu zależy na wyjściu w celach osobistych w godzinach pracy. Czy musi odpracować wyjście prywatne?

Minimalne wynagrodzenie 2024 – brutto, netto, godzinowe i na pół etatu. Jak podwyżki najniższej krajowej wpłyną na świadczenia dla pracowników?
Sprawdź, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2024 roku. Wyjaśniliśmy, jak podwyżki najwyższej krajowej wpływają na inne świadczenia.

Czy można zwolnić pracownika na L4?
Sprawdź, czy można zwolnić pracownika na L4. Wyjaśniliśmy, ile czasu musi upłynąć, aby ochrona przed rozwiązaniem umowy na L4 przestała obowiązywać.