Ile wynosi odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?
Coroczny odpis podstawowy na ZFŚS nalicza się w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Co ważne, nie chodzi o realną liczbę zatrudnianych pracowników, która może się zmieniać w ciągu roku kalendarzowego. Tę przeciętną liczbę można obliczyć aż na 3 sposoby, ponieważ ustawa o ZFŚS nie podaje jednej metody. W efekcie pracodawca musi porównać oszacowane zatrudnienie z rzeczywistym i skorygować odpis na ZFŚS na koniec roku kalendarzowego.
1 lipca 2023 roku zmieniła się kwota, na podstawie której ustala się wysokość odpisów na ZFŚS – wzrosła z 4434,58 zł do 5104,90 zł. Podstawą naliczenia odpisów na ZFŚS w I półroczu 2023 roku było przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w II półroczu 2019 roku. W II półroczu 2023 roku – przeciętne wynagrodzenie miesięczne w II półroczu 2021 roku.
Można powiedzieć, że pracodawca wpłaca odpisy na rachunek ZFŚS w „systemie ratalnym”. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o ZFŚS odpisy przekazuje się na rachunek Funduszu do 30 września danego roku kalendarzowego, przy czym co najmniej 75% równowartości odpisów przelewa się do 31 maja. Pracodawcy, którzy ustalili i przelali odpisy na ZFŚS na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w I półroczu 2023 roku, muszą wziąć pod uwagę zaktualizowaną podstawę i przekazać II ratę odpisów w wyższej wysokości.