Pracodawca, który chce przekazać pracownikowi na L4 oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, może:
- wręczyć mu ten dokument osobiście,
- upoważnić inną osobę, np. specjalistę ds. kadr i płac, który będzie miał odpowiednie pełnomocnictwo,
- wysłać oświadczenie listem poleconym z potwierdzeniem odbioru (data odbioru przesyłki równa się dacie rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym).
Jeżeli pracownik nie odbierze listu z oświadczeniem rozwiązującym umowę bez wypowiedzenia, trzeba przyjąć, że umowa rozwiąże się z upływem terminu odbioru przesyłki, czyli po zakończeniu okresu awizowania.
W teorii – pracodawca mógłby wysłać oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie natychmiastowym e-mailem. W praktyce – pracownik niezdolny do pracy na zwolnieniu lekarskim nie musi – a nawet nie powinien! – sprawdzać e-maila służbowego.
Ponadto pracodawca nie jest uprawniony do wysyłania dokumentów związanych z zatrudnieniem na e-mail prywatny osoby zatrudnionej, jeśli nie uzyskał wcześniej zgody na taki kontakt. Sytuacja, w której pracodawca zdobywa adres e-mail pracownika na L4 od innego pracownika lub wykorzystuje e-mail podany wyłącznie do celów rekrutacyjnych do zdalnego rozwiązania umowy, jest niedopuszczalna.
Niektórzy pracodawcy obchodzą te ograniczenia, wysyłając oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia poprzez WhatsApp. Wystarczy, że pracodawca zna numer telefonu komórkowego pracownika, z którym kontaktował się tą drogą w sprawach służbowych.