Outsourcing kadrowo-płacowy
Na tej stronie znajdziesz artykuły blogowe dotyczące outsourcingu kadrowo – płacowego, obsługi wynagrodzeń oraz wszelkiego wsparcia HR.

Wyzwania czekające na firmy z sektora MŚP
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Oto wyzwania na jakie możesz natrafić.

Przewodnik po płacach 2024
W naszym najnowszym badaniu przeprowadzonym w 18 europejskich krajach, zapytaliśmy zarówno pracodawców, jak i pracowników o wynagrodzenia w ich firmach. Czterech specjalistów z SD Worx analizuje teraz zebrane dane, dzieląc się kluczowymi spostrzeżeniami. Odpowiadają na najistotniejsze pytania związane z wynagrodzeniami, które w 2024 roku są istotne dla każdej organizacji dążącej do sukcesu w tym obszarze.

Wynagrodzenie chorobowe – jak wyznaczyć podstawę wymiaru i obliczyć świadczenie dla pracownika na umowie o pracę?
80% czy 100% wynagrodzenia chorobowego – ile należy się Twojemu pracownikowi i przez jaki okres?

Rezygnacja z ZFŚS – kiedy pracodawca nie musi utworzyć Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Sprawdź, kiedy możesz zrezygnować z ZFŚS, mimo że spełniasz ustawowe kryteria do obowiązkowego prowadzenia Funduszu.

Minimalna stawka godzinowa 2024 – kogo obowiązuje? Stawki netto i brutto
Już 1 stycznia 2024 roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 27,70 zł brutto. Ta kwota będzie obowiązywać do 30 czerwca, bo 1 lipca 2024 roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 28,10 zł brutto. Co oznaczają te podwyżki dla zleceniobiorców i zleceniodawców? Wyjaśniamy, ile zarobi zleceniobiorca na rękę oraz ile zapłaci zleceniodawca obarczony – w większości przypadków – obowiązkowymi składkami ZUS.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – kto musi go utworzyć? Odpisy, świadczenia i rozliczenia
Czy wiesz, czy musisz utworzyć ZFŚS na początku kolejnego roku kalendarzowego? Sprawdź, dla kogo ZFŚS jest obowiązkowy i ile wynoszą odpisy.

Minimalne wynagrodzenie 2024 – brutto, netto, godzinowe i na pół etatu. Jak podwyżki najniższej krajowej wpłyną na świadczenia dla pracowników?
Sprawdź, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2024 roku. Wyjaśniliśmy, jak podwyżki najwyższej krajowej wpływają na inne świadczenia.

Umowa zlecenie – kiedy można ją podpisać? Najważniejsze informacje dla zleceniodawców
Dowiedz się, jakie są kluczowe zasady dotyczące umowy zlecenia, w tym obowiązki podatkowe, składki ZUS i różnice wobec umowy o pracę.

Wyrejestrowanie pracownika z ZUS – kody, przyczyny, termin
Sprawdź, jak wyrejestrować pracownika z ZUS. Dowiesz się, ile masz na to czasu i jak określić przyczynę wyrejestrowania w formularzu ZUS ZWUA.

Zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe a składki ZUS i podatek – jak rozliczyć pracownika na L4?
Sprawdź, czy wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy są objęte składkami ZUS i opodatkowane. Poznaj aktualne zasady rozliczeń.

Pracodawca nie płaci składek ZUS – konsekwencje dla zatrudniającego i pracowników
Dowiedz się, czym skutkuje nieopłacanie składek ZUS przez pracodawcę dla stron umowy o pracę. Czy pracownik traci bezpłatne wizyty na NFZ i emeryturę?

Umowa na zastępstwo – czym się charakteryzuje? Jak wpływa na uprawnienia pracownicze?
Sprawdź, kiedy możesz zaoferować nowemu pracownikowi umowę na zastępstwo. Z artykułu dowiesz się, czym się wyróżnia na tle innych umów.