Kiedy i jak zleceniobiorca może przekazać zlecenie osobie trzeciej?
Art. 738 § 1 k.c. dopuszcza 3 sytuacje, w których zleceniobiorca może powierzyć wykonanie zlecenia osobie trzeciej.
- Zapis w umowie zleceniu – zleceniodawca może umieścić postanowienie w umowie zleceniu, które umożliwi zleceniobiorcy wskazanie zastępcy wyłącznie w szczególnej sytuacji. Jeżeli zlecającemu zależy, aby daną czynnością zajmował się tylko zleceniobiorca wybrany ze względu na odpowiednie doświadczenie czy kwalifikacje, może zabronić przekazania zlecenia osobie trzeciej.
- Zwyczaj – czyli postępowanie przyjęte w danej społeczności.
- Okoliczności – zwłaszcza niezależne od zleceniobiorcy, np. choroba.
O ile zleceniobiorca nie musi uzyskać zgody zleceniodawcy na wskazanie zastępcy, o tyle musi powiadomić dającego zlecenie o swoim wyborze, np. e-mailem, w którym poda imię, nazwisko i miejsce zamieszkania zastępcy. Dzięki temu zachowa pisemny dowód. Zgodnie z art. 738 § 1 k.c. zleceniobiorca odpowiada wyłącznie za brak należytej staranności w wyborze zastępcy, jeśli powiadomi o nim zleceniodawcę. W przeciwnym razie jest odpowiedzialny za czynności zastępcy jak za swoje własne. To oznacza, że powstaje odpowiedzialność solidarna, więc zleceniodawca może domagać się naprawy szkód od obu osób.
Przykład
Emilia podpisała umowę zlecenie na okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2023 roku. Niestety, już na początku współpracy doszło do wypadku, w którym syn Emilii złamał nogę. Zleceniobiorczyni uznała, że nie będzie w stanie zajmować się zleceniem co najmniej do 20 sierpnia. Na szczęście zleceniodawca nie zabronił wskazania zastępcy w tak kryzysowej sytuacji. Zleceniobiorczyni powiadomiła go, kto będzie wykonywał zadania przez prawie 3 tygodnie sierpnia. Ponadto wyjaśniła – chociaż nie musiała – dlaczego jej znajoma jest idealną kandydatką na zastępstwo, co uspokoiło zleceniodawcę.
Gdyby koleżanka nie wywiązywała się starannie z obowiązków, Emilia nie odpowiadałaby za jej błędy, a tylko za brak należytej staranności w wyborze zastępczyni. Gdyby Emilia przekazała zlecenie koleżance wbrew woli lub bez wiedzy zleceniodawcy, byłaby odpowiedzialna za zarówno za brak efektów, jak i uszkodzenie lub utratę mienia należącego do zleceniodawcy, np. laptopa.