1. Home>
  2. Blog>
  3. HR>
koncepcja ESG w HR

ESG w HR. Jak strategia zrównoważonego rozwoju wpływa na zarządzanie zasobami ludzkimi?

Zarówno kandydaci w procesie rekrutacji, jak i konsumenci zwracają coraz większą uwagę na komunikację celów ESG przez marki. Co ważne, oceniają, czy strategia ESG jest tylko teorią, której można przypiąć łatkę greenwashingu, czy realnym działaniem w imię etycznego biznesu, odpowiedzialności społecznej i troski o środowisko. Koncepcja ESG znacząco rozszerza obowiązki działów HR. Sprawdź, jak dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju wpłynie na zarządzanie pracownikami. 

44% respondentów z Polski, którzy wzięli udział w badaniu „Global ESG Monitor” SEC Newgate, zadeklarowało, że kwestie związane z ESG wpływają na kontynuowanie zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Niemal tyle samo ankietowanych przyznało, że bierze pod uwagę, jak firma, do której aplikują w procesach rekrutacyjnych, oddziałuje na dobrostan pracowników, środowisko i społeczeństwo. Co więcej, niemal 50% konsumentów uzależnia zakup produktów i usług poszczególnych marek od ich działań związanych z ESG.

    Czym jest ESG?

    ESG to skrót od Environmental (środowisko), Social Responsibility (odpowiedzialność społeczna) i Governance (ład korporacyjny), czyli głównych filarów zrównoważonego rozwoju, na którym opiera się strategia rozwoju firmy minimalizującej negatywny wpływ na środowisko naturalne i społeczeństwo oraz etycznie zarządzającej biznesem. Raportowanie ESG koncentruje się na pozafinansowej działalności przedsiębiorstw. Co kryje się za wspomnianymi fundamentami? 

    • E (Environmental) – kwestie środowiskowe dotyczą m.in. czerpania energii z odnawialnych źródeł, wykorzystywania materiałów z recyklingu, stosowania naturalnych składników w produktach, ograniczania emisji gazów cieplarnianych i wszelakich zanieczyszczeń, zużywania zasobów czy oddziaływania na liczebność populacji gatunków zwierząt. 
    • S (Social Responsibility) – firma ponosi odpowiedzialność społeczną na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Ten aspekt obejmuje także relacje z pracownikami i warunki zatrudnienia zgodne z prawem pracy. Pracodawca musi zadbać o m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem, finansami, inkluzywnością, rozwojem czy różnorodnością. Jak podkreślają eksperci z działów HR, aspekty społeczne w obszarze ESG są najważniejsze dla osób zatrudnionych. Zaangażowanie firmy w budowanie pozytywnych doświadczeń pracowników poprawia ich samopoczucie, zwiększa motywację i wzmacnia poczucie przynależności do organizacji. W efekcie spada wskaźnik nieobecności i wskaźnik rotacji
    • G (Governance) – zagadnienia z zakresu ładu korporacyjnego dotyczą przede wszystkim zarządzania organizacją i relacji z dostawcami, klientami oraz podwykonawcami. Raport ESG powinien omawiać m.in. działania skupione na ochronie sygnalistów, polityce antymobbingowej oraz antydyskryminacyjnej. 

    Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która ujednolica standardy raportowania ESG, obliguje niektóre podmioty do złożenia sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju już za 2024 rok. Małe i średnie przedsiębiorstwa, które spełniają wymogi, w tym notowanie na giełdzie, zostaną objęte obowiązkiem raportowania od 1 stycznia 2026 roku, przy czym będą mogły opóźnić złożenie pierwszych sprawozdań do 2028 roku. 

      Koncepcja ESG w HR

      Jaka jest rola HR w realizacji strategii ESG, która wpływa na employer branding, czyli budowanie wizerunku pracodawcy na rynku pracy? Dział HR przejmie odpowiedzialność za zaimplementowanie zasad zrównoważonego rozwoju w codziennym zarządzaniu zasobami ludzkimi, w tym budowanie tzw. zielonej kultury organizacyjnej, dzięki której firma będzie postrzegana jako proekologiczna i prospołeczna. 

      Niemniej zanim organizacja zacznie edukować personel z zakresu ESG pod kątem środowiskowym, musi zwrócić uwagę na podstawowe potrzeby osób zatrudnionych. Pracownicy przywiązują największą uwagę do polityki wynagrodzeń, elastycznych warunków zatrudnienia oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Najskuteczniejsze metody zwiększania motywacji pracowników bazują na rozwiązaniach płacowych. Istotne są też rozwiązania materialne, czyli takie, które mają formę pozapłacową, ale można je przeliczyć na pieniądze, np. produkty i usługi kupowane za punkty na platformie kafeteryjnej. 

      O ile kwestie związane z atmosferą w pracy, inkluzywnością i różnorodnością wpływają na zaangażowanie pracowników, o tyle dział HR musi zadbać w pierwszej kolejności o przestrzeganie praw pracowniczych oraz sprawiedliwe wynagradzanie, które powinno być konkurencyjne w stosunku do stawek rynkowych, zwłaszcza jeśli ma przyciągać talenty. Jak podaje SEC Newgate, 80% osób poszukujących nowego pracodawcy uznaje wynagrodzenia, benefity i nagrody za najważniejszy czynnik związany z ESG. Niemal tyle samo zwraca uwagę na ogólne traktowanie pracowników przez pracodawcę (79%) i przestrzeganie prawa pracy (78%). Różnorodność w miejscu pracy jest najważniejsza dla 54% respondentów. 61% ankietowanych chce pracować z ludźmi o podobnych poglądach, a niemal 3/4 pracowników chce być sobą, nie czując się osądzanymi. 

      Co więcej, niektórzy eksperci upatrują początku cyklu życia pracownika w pierwszym kontakcie potencjalnego kandydata z marką – nawet zanim rozpocznie się oficjalny proces rekrutacji. Z tego względu pracodawcy powinni publikować na stronach firmowych nie tylko raporty ESG, ale także przystępne streszczenia dla konsumentów i przyszłych pracowników. 

      ESG w rekrutacji 

      Procesy rekrutacyjne, które realizują cele ESG, powinny być transparentne i sprawiedliwe. O ile automatyzacje w HR sprzyjają wyeliminowaniu nieuświadomionych uprzedzeń rekruterów, o tyle kandydaci w social mediach wciąż skarżą się na m.in. zatajanie widełek płacowych. Zdarza się, że minimalne i maksymalne wynagrodzenie brutto jest ukrywane aż do ostatnich etapów rekrutacji. To sprawia, że niektórzy kandydaci rezygnują, ponieważ czują, że skoro potencjalny pracodawca nie szanuje ich czasu i potrzeb w procesie rekrutacji, to ich głosy nie będą brane pod uwagę po zatrudnieniu. Kość niezgody stanowi także brak feedbacku, który sprawia, że kandydaci są trzymani w stresującej niepewności i nie wiedzą, co mogą poprawić, aby zaprezentować się lepiej w trakcie kolejnych rozmów. 

      Realizacja strategii ESG w rekrutacji powinna odzwierciedlać się nie tylko w partnerskim traktowaniu kandydatów, ale także w: 

      • przeprowadzaniu wirtualnych procesów eliminujących konieczność używania papieru i dojazdy kandydatów do siedziby firmy, co ogranicza ślad węglowy, 
      • używaniu sztucznej inteligencji w HR, która zwiększa szansę na obiektywną ocenę kandydatów, szczególnie pod kątem kompetencji miękkich, 
      • wykorzystywaniu systemów ATS, które ułatwiają zarządzanie aplikacjami kandydatów, zwłaszcza pod kątem zgodności z RODO, 
      • treści ogłoszeń o pracy, w których pracodawca komunikuje ekologiczne i społeczne wartości przyświecające działalności firmy, a nawet zachęca kandydatów do zapoznania się ze stroną opisującą kulturę organizacyjną. 

      Jak podaje raport „ESG w polskich organizacjach 2024” ManpowerGroup, pracodawcy uważają, że realizacja strategii ESG ułatwia zwiększenie zaangażowania młodych pracowników. Jeżeli organizacji zależy na pozyskiwaniu talentów z pokolenia Z, tym bardziej powinna zwrócić uwagę na komunikację działań w zakresie zrównoważonego rozwoju w ogłoszeniach o pracy, social mediach i na stronie WWW. 

      ESG w L&D 

      Czy można wdrożyć strategię zrównoważonego rozwoju w dziale L&D (Learning & Development), który odpowiada za rozwój pracowników? Tak, bo respondenci, którzy zostali zapytani przez SEC Newgate o najważniejsze czynniki ESG rzutujące na wybór pracodawcy, potwierdzili, że kierują się: 

      • możliwością rozwoju kariery (74%), 
      • szansą na uczestnictwo w szkoleniach (72%), 
      • zaangażowaniem firmy we wdrażanie innowacyjnych rozwiązań (65%). 

      Co więcej, niemal połowa respondentów w badaniu ManpowerGroup zadeklarowała, że szkolenia i rozwój pracowników to główny obszar wymagający wzmocnienia w kontekście ESG. Warto podkreślić, że programy rozwojowe powinny koncentrować się nie tylko na specjalizacjach poszczególnych osób, ale także podstawach ESG, w tym ekologii, zielonej energii, zarządzania różnorodnością i inkluzywnością oraz etycznym prowadzeniu biznesu. W zależności od ścieżki kariery szkolenia w obszarze ESG można uwzględnić także w programie outplacementu

        Jak ESG wpłynie na zatrudnienie w organizacjach?

        Więcej niż 1/3 respondentów w badaniu „ESG w polskich organizacjach 2024” ManpowerGroup zadeklarowała, że pracodawcy stworzyli nowe stanowiska związane z ESG, zatrudniając specjalistów, managerów i analityków. Niestety, pozyskiwanie talentów wyspecjalizowanych w obszarze zrównoważonego rozwoju stanowi spore wyzwanie dla działów HR ze względu na wysokie oczekiwania finansowe wykwalifikowanych kandydatów, dużą konkurencyjność ofert na rynku i zawężony wybór wskutek braków kompetencyjnych osób aplikujących. 

          TribePerk_Author

          Katarzyna Kupczyk

          Autor tekstu • Redaktor