Jeśli termin wypłaty wynagrodzenia wypada w kolejnym miesiącu kalendarzowym, to oznacza, że pracownik otrzyma pensję za grudzień 2023 roku dopiero w styczniu 2024 roku. W efekcie wynagrodzenie – mimo że należne za pracę w grudniu – zostanie uwzględnione w rozliczeniu rocznym za 2024 rok.
Pracodawca, który zmieni termin wypłaty wynagrodzenia pod koniec roku kalendarzowego, musi pamiętać o konsekwencjach podatkowych i składkowych. Załóżmy, że Twoi pracownicy otrzymywali wynagrodzenia na koniec przepracowanego miesiąca. Przesuwasz termin wypłaty na 5 dzień roboczy kolejnego miesiąca kalendarzowego. To oznacza, że pracownicy nie dostaną wynagrodzenia za grudzień w 2023 roku, tylko dopiero 5 stycznia 2024 roku. W efekcie wypłacisz im 11 wynagrodzeń w 2023 roku.
Uwzględnisz kwoty należne za 11 miesięcy w deklaracji PIT-11, ale pracownik weźmie pod uwagę kwoty przysługujące za 12 miesięcy w zeznaniu rocznym (zakładamy, że przepracował u Ciebie cały rok). Za grudzień 2023 roku złożysz zerowe imienne raporty ZUS RCA, bo nie naliczysz żadnych składek. Nie odprowadzisz zaliczki na podatek dochodowy, więc nie zastosujesz kosztów uzyskania przychodów i kwoty zmniejszającej podatek. Co ważne, nie nadrobisz tego w styczniu, stosując podwójne stawki.
Przekazanie dokumentu ZUS ZSWA do 31 marca 2024 roku
Płatnicy, którzy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz do opłacania za nich składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, muszą złożyć dokument ZUS ZSWA do 31 marca 2024 roku. W formularzu wykazuje się okresy, w których osoba ubezpieczona wykonywała prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.
Prace w szczególnych warunkach oznaczają, że pracownicy są narażeni na czynniki ryzyka, które z dużym prawdopodobieństwem przyczyniają się do trwałego uszkodzenia zdrowia. Zaliczamy do tej kategorii m.in. ciężkie prace fizyczne. Z kolei prace o szczególnym charakterze wymagają wyjątkowej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej, które zmniejszają się wskutek starzenia się (jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika).