Nie możesz wykluczyć sytuacji, że osoba, którą zamierzasz zatrudnić, zachoruje jeszcze w okresie wypowiedzenia u dotychczasowego pracodawcy. Zwolnienie lekarskie może objąć dzień rozpoczęcia pracy w Twojej firmie. Czy nieobecność pracownika usprawiedliwiona chorobą wpływa na termin zgłoszenia do ZUS? Nie, bo stosunek pracy powstał, mimo że nowy pracownik nie stawił się w pracy w umownym terminie. Wspomniany art. 26 k.p. nie uzależnia obowiązku ubezpieczeniowego od realnego podjęcia pracy, tylko od daty rozpoczęcia pracy wpisanej do umowy. Zatem nieobecność nowo zatrudnionej osoby nie przesuwa terminu jej zgłoszenia do ZUS.
Może się też zdarzyć, że nowy pracownik nie przyjdzie do pracy przez kilka dni i nie usprawiedliwi nieobecności. Wtedy dojdzie do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, co upoważnia pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia.
W tym przypadku powstaje obiekcja – czy zgłaszać osobę, która porzuciła pracę, do ubezpieczeń? Tak, zwłaszcza jeśli przyjmiemy, że pracodawca podejmie co najmniej kilka prób kontaktu z nieobecną osobą w ciągu kolejnych dni, zastanawiając się, czy nie doszło do np. tragicznego zdarzenia, które uniemożliwiło podjęcie pracy. Zgodnie z opisanymi wcześniej zasadami pracodawca wysyła ZUS ZUA, a kolejnego dnia po zwolnieniu dyscyplinarnym wyrejestrowuje byłego pracownika na formularzu ZUS ZWUA. Za ten miesiąc złoży tzw. zerowy raport ZUS RCA, w którym wykaże brak podstawy wymiaru składek i samych składek.