MŚP
Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP) – Wsparcie i Porady
MŚP odgrywają kluczową rolę w gospodarce. Na naszym blogu znajdziesz praktyczne porady i strategie, które pomogą w zarządzaniu zasobami ludzkimi, optymalizacji procesów biznesowych oraz dostosowywaniu się do zmieniających regulacji. Oferujemy rozwiązania dostosowane do potrzeb MŚP, abyś mógł skupić się na rozwoju swojej firmy.

Wyzwania czekające na firmy z sektora MŚP
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Oto wyzwania na jakie możesz natrafić.

Wynagrodzenie chorobowe – jak wyznaczyć podstawę wymiaru i obliczyć świadczenie dla pracownika na umowie o pracę?
80% czy 100% wynagrodzenia chorobowego – ile należy się Twojemu pracownikowi i przez jaki okres?

Jak obliczyć i kiedy wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?
Czy Kodeks pracy określa sytuacje, w których nie trzeba wypłacać ekwiwalentu pracownikowi? Sprawdź wyjątki i współczynnik urlopowy w 2023 roku – na pełny i niepełny etat.

Czy można wykorzystać urlop wypoczynkowy do przodu?
Sprawdź, czy pracodawca może udzielić urlopu zaliczkowego pracownikowi, który wykorzystał już cały urlop wypoczynkowy w danym roku.

HR Business Partner – ile zarabia i czym się zajmuje?
Czym zajmuje się HR BP, czyli Human Resources Business Partner? Poznaj zakres obowiązków HR Business Partnera i wynagrodzenie brutto na UoP.

Świadczenie urlopowe – kto je wypłaca? Czym różni się od wczasów pod gruszą?
Sprawdź, czy świadczenie urlopowe jest obowiązkowe. Poznaj różnice między świadczeniem urlopowym a wczasami pod gruszą.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – kto musi go utworzyć? Odpisy, świadczenia i rozliczenia
Czy wiesz, czy musisz utworzyć ZFŚS na początku kolejnego roku kalendarzowego? Sprawdź, dla kogo ZFŚS jest obowiązkowy i ile wynoszą odpisy.

Minimalne wynagrodzenie 2024 – brutto, netto, godzinowe i na pół etatu. Jak podwyżki najniższej krajowej wpłyną na świadczenia dla pracowników?
Sprawdź, ile wynosi minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2024 roku. Wyjaśniliśmy, jak podwyżki najwyższej krajowej wpływają na inne świadczenia.

Okres rozliczeniowy czasu pracy – czym jest i jak go ustalić?
Sprawdź, jak ustalić okres rozliczeniowy w firmie. Kiedy możesz go wydłużyć nawet do 12 miesięcy, zyskując elastyczność w rozkładach czasu pracy?

Umowa o dzieło a umowa zlecenie – czym się różnią?
Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zleceniem? Sprawdź, jak rozliczać wykonawców dzieł i zleceniobiorców na gruncie PIT i składek.

Zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia za pracę w trakcie roku – jak poinformować pracowników? Jak wpływa na rozliczanie płac?
Sprawdź, jak zmiana terminu wypłaty wynagrodzenia wpływa na podatek dochodowy i składki ZUS, kiedy pracownik dostanie dwie wypłaty w miesiącu.

Umowa zlecenie – kiedy można ją podpisać? Najważniejsze informacje dla zleceniodawców
Dowiedz się, jakie są kluczowe zasady dotyczące umowy zlecenia, w tym obowiązki podatkowe, składki ZUS i różnice wobec umowy o pracę.