Czy można zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, ale nie wypowiedzieć mu umowy?
Tak, tylko nie na podstawie art. 362 k.p.
O ile omówione wyżej zwolnienie jest dobrowolne, o tyle obowiązkiem pracodawcy jest zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy na podstawie art. 179 k.p. Ten przepis dotyczy osób w okresie ochronnym, czyli pracownic w ciąży oraz karmiących dzieci piersią. Zgodnie z art. 176 § 1 k.p. nie mogą one wykonywać prac, które:
- są uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia,
- mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie pracownicy, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.
Listę takich prac opublikowano w załączniku do rozporządzenia w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.
Jeśli pracownica jest zatrudniona przy pracy jej wzbronionej bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, pracodawca musi albo przenieść tę osobę do innej pracy, albo zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy w okresie ciąży i/lub karmienia dziecka piersią.
W przypadku pozostałych pracy wymienionych we wspomnianym załączniku pracodawca jest obowiązany w pierwszej kolejności do dostosowania warunków pracy do wymagań określonych w przepisach lub skrócenia czasu pracy tak, aby wyeliminować zagrożenie. Jeśli to jest niewykonalne, pracodawca musi przenieść pracownicę do innej pracy. Dopiero ostatnim krokiem jest zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Tak samo postępuje się w przypadku, gdy lekarz pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią wyda orzeczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do wykonywania dotychczasowej pracy.
Czy można odwołać zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy?
Jak wspomnieliśmy, pracodawca, który zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, złoży jednostronne oświadczenie woli. To oznacza, że nie potrzebuje akceptacji drugiej strony. A czy musi uzyskać zgodę pracownika, aby odwołać to zwolnienie? W praktyce ścierają się ze sobą odmienne stanowiska.
Odwołanie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy bez zgody pracownika
Jeżeli przyjmiemy, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ma charakter polecenia służbowego, to pracodawca może je jednostronnie odwołać. Przepisy nie zobowiązują pracodawcy do uzasadnienia takiego odwołania np. szczególnymi potrzebami przedsiębiorstwa. Nie podają też okoliczności, w których cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy byłoby niemożliwe.
W tym przypadku zakładamy, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy ma charakter czynności kierowniczej, która wpisuje się w kompetencje pracodawcy określone w art. 22 § 1 k.p. i art. 100 § 1 k.p. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 września 2019 roku (sygn. akt III PK 96/18).
Cofnięcie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy bez zgody pracownika, ale na podstawie postanowienia w treści zwolnienia
Inna interpretacja przepisów zakłada, że skoro ustawa nie reguluje w żaden sposób odwołania zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, to pracownik i pracodawca powinni ustalić między sobą taką możliwość.
Warto tu przypomnieć art. 174 § 3 k.p., który dotyczy przerwania urlopu bezpłatnego. Przepis zakłada, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego, który trwa dłużej niż 3 miesiące, o ile zawrze odpowiednią adnotację w odpowiedzi na wniosek pracownika.