1. Home>
  2. Blog>
  3. HR>
Pracownik trzymający w ręce teczkę z dokumentami

Jak zadbać o porządek w dokumentach pracowniczych?

Jak uporządkować dokumenty pracownicze? Można to zrobić na dwa sposoby: używając do tego celu co najmniej kilkunastu segregatorów, które zajmują tak cenne miejsce w naszym biurze, albo wykorzystując możliwości, jakie oferują szeroko rozumiana cyfryzacja i zaawansowane narzędzia informatyczne.

Dokumentacja pracownicza - gdzie ją przechowywać?

Pozornie odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: w miejscu do tego przeznaczonym. Najczęściej jest to szafka lub regał, w których można pomieścić dokumentację maksymalnie kilkudziesięciu pracowników. Niestety wraz z upływem czasu miejsca jest coraz mniej, gdyż:

  • zatrudnia się nowych pracowników,
  • doświadczeni pracownicy podnoszą swoje kwalifikacje,
  • firma się powiększa i zwiększa zatrudnienie.

Każdy doświadczony pracownik działu HR wie, że powyższe sytuacje (i wiele innych) mogą prowadzić do katastrofy. Problemem jest nie tylko miejsce, ale i zagubiona dokumentacja, której jest coraz więcej i więcej.

Jak rozwiązać ten problem, z którym nadal musi borykać się wiele firm w Polsce? Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest cyfrowa archiwizacja dokumentów kadrowo-płacowych, dzięki której pracownik działu może szybko odnaleźć wybrany dokument, edytować go lub uzupełnić o resztę dokumentacji.

Jakie korzyści niesie ze sobą dostęp do cyfrowej dokumentacji?

Zapisując na dysku (a coraz częściej w chmurze) elektroniczne akta osobowe, nie tylko oszczędzamy przestrzeń, ale też usprawniamy ich obieg pomiędzy działami firmy. Doskonale widać to zwłaszcza na przykładzie wielooddziałowego przedsiębiorstwa, w którym zachodzi potrzeba transferu dokumentów z lokalizacji A do lokalizacji B. Załóżmy, że tym dokumentem jest świadectwo pracy.

Rola biurowego archiwum w obrocie dokumentami

W praktyce proces ten wygląda następująco:

  • pracownik HR przeszukuje oryginały dokumentów pracowniczych,
  • dokument jest kserowany lub skanowany,
  • następnie cyfrową kopię dokumentu wysyła się pocztą elektroniczną,
  • wysłanie dokumentu tradycyjną pocztą.

Jak widać, procedura ta jest nie tylko czasochłonna, ale też generuje dodatkowe i niepotrzebne koszty. Biurowe archiwum nie jest tak wydajne, jak np. cyfrowa baza danych. Co gorsza, istnieje ryzyko, że dane nie dotrą do odbiorcy, a papiery (wysłane tradycyjną pocztą) pojawią się w biurze docelowym dopiero po kilku dniach.

Cyfrowa archiwizacja, czyli jak przyspieszyć obrót dokumentami?

Nowoczesne, szybkie i wydajne oprogramowanie dla HR, które korzysta z technologii chmury, to remedium na wolny obrót dokumentami pracowniczymi. Dzięki niemu można uzyskać porządek w dokumentach, dzięki:

  • stworzeniu cyfrowej kopii każdego z nich,
  • nadanie poszczególnym dokumentom sygnatur umożliwiających ich identyfikację,
  • zdefiniowaniu poziomów dostępu do dokumentacji,
  • współdzieleniu plików i pracy w grupie w czasie rzeczywistym.

    Przykłady rozwiązań będących rezultatem cyfryzacji działu HR

    Załóżmy, że w przedsiębiorstwie ABC funkcjonuje elektroniczna lista obecności, do której każdy pracownik ma obowiązek wpisać się zaraz po rozpoczęciu pracy. Dzięki niej kadra niższego, średniego i wyższego stopnia, może - w czasie rzeczywistym - zarządzać składem zespołów i ewentualnie łączyć je, jeśli ze względu na dużą absencję realizacja podstawowych obowiązków jest mocno utrudniona.

    Dostęp do danych z elektronicznej listy obecności można zaimplementować do wielu innych narzędzi, które korzystają z dostępu do wspólnej bazy informacji. Dzięki temu obsługujący je pracownicy mogą efektywniej radzić sobie z brakami kadrowymi, szybciej naliczać wynagrodzenie, a także zarządzać tak wydawałoby się prozaicznymi kwestiami, jak... wydawanie odzieży roboczej.

    Warto również podkreślić, że elektroniczna dokumentacja pracownicza to rozwiązanie dedykowane nie tylko kadrom, ale też szeregowym pracownikom. Łatwiejsza organizacja dokumentów, możliwość przesyłania zaświadczeń z domu, a także wnioski urlopowe online to tylko przykłady kilku z wielu rozwiązań, pozwalających wykorzystać pełnię możliwości narzędzi dla HR oraz oszczędzających czas pracowników.

      Cyfryzacja dokumentacji HR - elastyczny sposób na rozwój firmy

      Wprowadzenie ujednoliconego, elektronicznego systemu zarządzania działem HR, nie wiąże się z koniecznością wdrożenia jednego, słusznego sposobu przetwarzania i obrotu danych pracowniczych. Poszczególne segmenty platformy cyfrowej mogą współpracować ze sobą na zasadach przyjętych w przedsiębiorstwie, co pozwala na skrócenie czasu wdrożenia do absolutnego minimum.

      Cyfrowe, biurowe archiwum nie wymaga długotrwałego i skomplikowanego szkolenia pracowników. Większość zaimplementowanych rozwiązań, takich jak organizacja dokumentów, wygląda podobnie, jak w przypadku innych narzędzi HR. Jeśli więc Twoi pracownicy korzystali już wcześniej z programów, które pozwalają uzyskać porządek w dokumentach, to zrozumienie sposobu funkcjonowania nowego narzędzia, a w zasadzie środowiska, będzie łatwiejsze.

      Dzięki wprowadzanym przez nas rozwiązaniom możliwy jest szeroko rozumiany outsourcing kadr i płac, dzięki któremu koszty obsługi działu spadną praktycznie do zera, a Ty uzyskasz porządek w dokumentach, który już od dawna był dla Ciebie priorytetem.