Zarządzanie czasem: Kluczowy temat dla organizacji
Czy wiesz, że zarządzanie czasem jest 1. źródłem zaangażowania w organizacji dla 44,7% pracowników w Europie? Taki jest wniosek z badania "The Perfect Match" przeprowadzonego przez SD Worx w 2022 roku.
Innowacje technologiczne umożliwiły obecnie zautomatyzowanie i zoptymalizowanie tego niegdyś czasochłonnego zarządzania czasem. Jeszcze dwadzieścia lat temu odbywało się ono głównie na papierze. Nic dziwnego, że teraz jest ono znacznie bardziej wydajne i skuteczne.
W dobie postkomunistycznego ożywienia gospodarczego pozwoli nawet firmom dostosować się do zmian w organizacji pracy. Ale jak? Jakie dokładnie są jej korzyści i inne zalety? Dowiedz się tego w poniższym wpisie!
Jakie są korzyści z zarządzania czasem dla firmy?
Zarządzanie czasem i aktywnościami to obecnie potężne narzędzie dla menedżerów i dyrektorów HR. Szczególnie w post-covidowym okresie dla organizacji przyjmujących nowe formy pracy (praca zdalna, flex-office, praca asynchroniczna, face-to-face, praca hybrydowa i wiele innych)!
Skoro stał się ważnym elementem polityki personalnej, to jak jest stosowany w praktyce i przede wszystkim, jaki będzie jego wkład?
W przypadku pracowników, zarządzanie czasem pozwoli:
- na lepszą i bardziej efektywną organizację czasu pracy pracowników, po prostu poprzez monitorowanie ich aktywności,
- lepiej zaplanować ich zadania, zarządzać ich obecnością, godzinami pracy i nieobecnościami,
- uniknąć przeciążenia i umożliwić każdemu skorzystanie z czasu pracy dostosowanego do jego misji i roli,
- lepsze zarządzanie zespołem, usprawnienie zarządzania oraz większą autonomię i elastyczność pracowników. Niektóre firmy zdecydowały się również zaoferować swoim pracownikom możliwość indywidualnego zarządzania swoim czasem pracy.
Podsumowując: zaufanie, zaangażowanie i lojalność są jednymi ze znalezionych elementów dla firm, które zdecydowały się na rozwój tej strategii.
Zatem dobre zarządzanie czasem pracy może w prosty sposób przyczynić się do motywowania pracowników i znacznie poprawić ich zaangażowanie. Jest to ważny punkt w obecnej wojnie o talenty między firmami.
Tak, ale co z punktu widzenia zespołów/menedżerów HR?
Dla firmy, przyjęcie optymalnego systemu zarządzania czasem, dostosowanego do jej specyfiki, problemów i ograniczeń, przyniesie:
- większą precyzję w zarządzaniu działalnością firmy,
- wyraźny wzrost wydajności,
- większą wydajność zespołów HR / menedżerów i liderów zespołów, ponieważ nie będą już "obciążeni" czasochłonnymi zadaniami.
Dla menedżerów i specjalistów HR:
Dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu czasem, będą oni mogli :
- uzyskać globalny monitoring czasu pracy,
- zaoszczędzić czas i mieć wiarygodne dane o pracownikach do szybkiego i łatwego zarządzania personelem,
- mieć lepszą kontrolę nad równowagą między życiem zawodowym a prywatnym zespołów,
popełniać (dużo!) mniej błędów manualnych.
Dla menedżerów/liderów zespołów:
Skuteczne i odpowiednie zarządzanie czasem pozwoli:
- szybko i łatwo uzyskać dostęp do prostych i wiarygodnych danych,
- łatwiej zarządzać zespołami dzięki pełnemu obrazowi obecności i nieobecności,
- oszczędzać czas
- podejmować właściwe decyzje, w odniesieniu do frekwencji i nieobecności, czasu pracy zespołu i wykonywanych czynności.