Zarządzanie czasem pracy
Na tej stronie znajdziesz artykuły blogowe na temat zarządzania czasem pracy, rozliczania czasu pracy oraz o programach i narzędziach do zarządzania czasem pracy.

Umowa zlecenie a urlop – czy zleceniobiorcy należą się płatne dni wolne?
Umowy zlecenie reguluje nie Kodeks pracy, tylko Kodeks cywilny, więc zleceniobiorcom nie przysługują uprawnienia pracownicze, w tym płatny urlop wypoczynkowy. Niemniej przepisy dopuszczają przyznanie zleceniobiorcy płatnych dni wolnych od świadczenia usług. To oznacza, że pracując na podstawie umowy zlecenia, można wypoczywać przez np. 26 dni w roku – jak osoby zatrudnione na umowę o pracę. Jakie zapisy warto zawrzeć w umowie zlecenie w związku z płatną przerwą dla zleceniobiorcy?

Nienormowany czas pracy – jak rozliczać pracownika?
Dowiedz się, czy Twoi pracownicy mogą być objęci nienormowanym czasem pracy. Wyjaśniamy, jakie zalety i wady mają nienormowane godziny pracy.

Elektroniczne wnioski urlopowe – jak zarządzać wnioskami o urlop online?
Elektroniczne wnioski urlopowe eliminują chaos e-maili i papierowych dokumentów. Sprawdź, jak łatwo zarządzać urlopami online z systemem kadrowo-płacowym!

Dlaczego warto zautomatyzować naliczanie wynagrodzeń? 7 głównych zalet dla pracodawcy i pracowników
Oszczędność czasu, mniejsze koszty i mniej błędów – sprawdź, dlaczego warto zautomatyzować naliczanie wynagrodzeń w firmie i jakie korzyści to daje.

Opieka nad dzieckiem – ile dni i kiedy przysługuje pracownikowi? Jakie są skutki dla pracodawcy?
Pracownikowi wychowującemu dziecko do 14 lat przysługuje 2 dni lub 16 godzin płatnej opieki rocznie. Sprawdź zasady i skutki dla pracodawcy!

Czy listy obecności pracowników są obowiązkowe? Jak wypełnić listę obecności? [wzór do pobrania]
Sprawdź, dlaczego lista obecności jest nieobowiązkowa i czym można ją zastąpić. Pobierz wzór listy obecności i dowiedz się, jak ją wypełniać.

Dzień wolny za święto w sobotę lub niedzielę – kiedy pracownik odbiera czas wolny?
Dzień wolny za święto wypadające w weekend – kiedy i jak pracownik może go odebrać? Zasady, terminy oraz wyjątki związane z dniami wolnymi za święta.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego – czy pracodawca musi się na to zgodzić?
Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego: sprawdź, kiedy można złożyć wniosek, czy pracodawca musi go zaakceptować i jak napisać odpowiednie oświadczenie.

Ekwiwalent za pracę zdalną – jak go obliczyć? Kiedy należy się pracownikowi?
Jak obliczyć ekwiwalent za prywatny sprzęt pracownika do pracy zdalnej? Podpowiadamy, dlaczego warto zamienić ekwiwalent na ryczałt.

Kiedy pracownik może złożyć wniosek o pracę zdalną? Analiza 3 przypadków
Kiedy pracownik może złożyć wniosek o pracę zdalną? Jak może zareagować pracodawca? Sprawdź, czym różnią się nowe wnioski o home office.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej – pilne sprawy rodzinne pracownika przyczyną nieobecności
Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej to 2 dni lub 16 godzin wolnego dla pracownika. Czy pracodawca musi się na to zgodzić?

Kiedy pracodawca może wydać lub cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej?
Sprawdź, w jakich sytuacjach pracodawca może nakazać lub cofnąć pracę zdalną i jakie formalności muszą zostać spełnione zgodnie z Kodeksem pracy.