Pracownik, który zauważy, że otrzymał zaniżone wynagrodzenie, powinien zgłosić się do osoby odpowiedzialnej za sprawy kadrowo-płacowe. Zdarza się, że niższa kwota wynagrodzenia wynika z innych przyczyn niż pomyłka w obliczeniach, np. ze zwolnienia lekarskiego w ubiegłym miesiącu, których pracownik nie wziął pod uwagę. Za okres niezdolności do pracy wskutek choroby należy się 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego.
Za wynagrodzeniem niższym niż w poprzednim miesiącu może stać również m.in.:
- koszt nowego benefitu podzielony między pracodawcę a pracownika,
- przystąpienie pracownika do PPK i związane z tym dobrowolne oraz obowiązkowe wpłaty,
- potrącenie kary pieniężnej za nieusprawiedliwioną nieobecność,
- skorzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej, za które należy się 50% wynagrodzenia.
Jeżeli doszło do błędu, wskutek którego pracownik otrzymał zaniżone wynagrodzenie, to nie powinien czekać na przelew z brakującą kwotą przez cały miesiąc. Pracodawca powinien uregulować niedopłatę jak najszybciej – najlepiej w polubowny sposób, czyli na prośbę pracownika. W przeciwnym razie musi liczyć się z otrzymaniem wezwania do zapłaty, a nawet kontroli ze strony PIP lub skierowania sprawy do sądu pracy w skrajnym przypadku. Wszystko zależy od wysokości niedopłaty i postępowania pracodawcy. Im częściej zdarzają się błędy na listach płac, przez które pracownicy są poszkodowani, tym większe ryzyko ingerencji PIP czy postępowania sądowego.
Niedopłata wynagrodzenia a podatek dochodowy i składki ZUS
Pracodawca, który zaniżył wynagrodzenie, jest zobowiązany doliczyć odsetki za zwłokę do niedopłaty. O ile odsetki są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o tyle brakująca część wynagrodzenia oczywiście jest opodatkowana i oskładkowana.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o pdof przychód powstaje w chwili otrzymania lub postawienia do dyspozycji pieniędzy, wartości pieniężnych, wartości świadczeń w naturze oraz innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z tym pracodawca, który wypłaci np. brakującą kwotę wynagrodzenia z sierpnia dopiero w październiku, nie będzie musiał korygować listy płac, ani dokumentów rozliczeniowych do ZUS.
Korekta dokumentów rozliczeniowych w przypadku niezdolności do pracy
Nie każde zaniżone lub zawyżone wynagrodzenie wymaga sporządzenia korekty dokumentów rozliczeniowych dla ZUS. W przypadku, w którym pracownik otrzyma wynagrodzenie za cały przepracowany miesiąc, zanim uda się na zwolnienie lekarskie pod koniec tego miesiąca, nie trzeba przeprowadzać korekt. Jak wspomnieliśmy, pracodawca rozliczy tę nadpłatę w kolejnym miesiącu.
Co innego, gdy np. świadczenie chorobowe zostało wypłacone, zanim niezdolność do pracy została uznana za spowodowaną wypadkiem przy pracy. W takim przypadku pracodawca musi:
- wypłacić pracownikowi różnicę między świadczeniem chorobowym a zasiłkiem chorobowym z ubezpieczenia wypadkowego,
- skorygować dokumenty rozliczeniowe dla ZUS (imienne raporty ZUS RSA i ZUS RCA oraz deklarację zbiorczą ZUS DRA).
Nadpłacone wynagrodzenie a składki ZUS i podatek dochodowy
Art. 41b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że płatnik (pracodawca), który otrzymał od podatnika (pracownika) zwrot nienależycie pobranego świadczenia (nadpłaconą kwotę), musi pomniejszyć dochód pracownika o kwotę zwrotu i pobraną zaliczkę na podatek dochodowy.
Nadpłacone wynagrodzenie spowodowało również odprowadzenie zawyżonych składek ZUS.
W związku z tym pracodawca musi:
- złożyć korektę dokumentów rozliczeniowych do ZUS,
- doliczyć nadpłacone składki społeczne do podstawy opodatkowania,
- zwrócić pracownikowi nadpłaconą składkę zdrowotną.
Jak możemy przeczytać w piśmie Izby Skarbowej z 16 czerwca 2008 roku (IPPB2/415-419/08-4/MG), kwota nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, którą podatnikowi zwróci ZUS za pośrednictwem płatnika, stanowi opodatkowany przychód ze stosunku pracy. Co ważne, kwota zwrotu nie zalicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.