Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych?
To zależy, czy praca w godzinach nadliczbowych jest uzasadniona i poparta przepisami prawa pracy, czy nie. Jeżeli wystąpiła szczególna potrzeba pracodawcy, np. ryzyko niewywiązania się z umowy zawartej z klientem firmy przez nagłe nieobecności chorobowe pracowników, pracownik nie może odmówić wykonywania pracy w nadgodzinach.
Konsekwencje takiej odmowy zależą w dużej mierze od jej skutków.
Pracodawca może zadecydować, że nie nałoży na niesubordynowaną osobę kary porządkowej, ale nie przyzna jej premii uznaniowej. Niestety, ryzyko, które podejmuje pracownik odmawiający nadgodzin, jest większe.
Nieuzasadnione odrzucenie pracy w godzinach nadliczbowych stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Mamy w końcu do czynienia ze sprzeciwieniem się poleceniu służbowego. W efekcie pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, czyli zwolnić tę osobę dyscyplinarnie, zwłaszcza jeśli odmowa nadgodzin przyczyniła się do szkody po stronie przedsiębiorstwa, np. wstrzymanie produkcji czy konflikt z kluczowym klientem, który nie chce kontynuować współpracy.