Czy pracownikowi należy się wolne za nadgodziny w delegacji?
Tak, nadgodziny w delegacji są objęte tymi samymi przepisami, co nadgodziny w stałym miejscu wykonywania pracy. Jedyne, co czym musisz pamiętać, to oddzielenie godzin nadliczbowych w podróży służbowej, podczas których pracownik wykonuje pracę, od godzin poświęconych na przejazd, w czasie którego pracownik nie świadczy pracy. W pierwszym przypadku trzeba albo wypłacić dodatek za nadgodziny, albo udzielić czasu wolnego pracownikowi. W drugim przypadku – nie należy się wynagrodzenie z dodatkiem za nadgodziny.
Przykład
Emil, lider działu marketingu, otrzymał polecenie służbowe, aby pojechać do oddziału firmy w innym mieście, aby przeprowadzić szkolenie dla nowo zatrudnionych osób i pomóc w realizacji projektu dla klienta. Pracownik dojechał na miejsce o 10:00 i pracował aż do 20:00. Podróż powrotna dobiegła końca ok. 23:00.
Emil pracuje zwykle od 10:00 do 18:00, co oznacza, że pracodawca powinien albo wypłacić wynagrodzenie z dodatkiem za 2 godziny nadliczbowe, albo udzielić czasu wolnego. 6 godzin spędzonych w porannej i wieczornej podróży, która odbyła się poza godzinami pracy Emila, nie zalicza się do nadgodzin.
Wyjątkiem byłaby sytuacja, w której Emil pracowałby zdalnie od 7:00 do 10:00 i od 20:00 do 23:00 w pociągu (dla uproszczenia pomijamy czas potrzebny na dotarcie na dworzec itp.). Wtedy pracodawca musiałby uwzględnić w ewidencji czasu pracy kolejne 6 nadgodzin. Za podróż służbową trwającą od 7:00 do 23:00, czyli 16 godzin, należy się 100% diety krajowej, czyli 45 zł.
Ważne: Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje wyższa dieta krajowa za podróży służbową
Czy wiesz, że delegacja krajowa nie musi trwać minimum 24 godzin, aby pracownik otrzymał 100% diety krajowej? Oprócz tego należy mu się m.in. opłacenie noclegu i podróży środkami komunikacji miejscowej – w formie ryczałtu lub zwrotu realnych kosztów poniesionych przez pracownika.