1. Home>
  2. Blog>
  3. Płace>
tribeperk_blog5

Ile wynosi składka wypadkowa? Zasady ustalania i aktualne stopy procentowe [tabela]

Od 0,67% do 3,33% – tyle wynosi składka wypadkowa, którą pracodawcy opłacają za pracowników. Na stopę procentową składki wpływa m.in. rodzaj przeważającej działalności firmy wg kodu PKD i przypisana mu kategoria ryzyka. Z danych Ayming wynika, że dzięki weryfikacji składki wypadkowej przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić od 1,5% do 3% rocznej masy wynagrodzeń. Jak poprawnie ustalić składkę wypadkową, która będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku? Czy musisz to zrobić samodzielnie, czy wyręczy Cię ZUS? 

Kto opłaca składkę wypadkową? 

Składkę wypadkową za pracownika opłaca w całości pracodawca. Podział innych składek ubezpieczeniowych między pracodawcę a pracowników możesz sprawdzić w artykule o kosztach zatrudnienia w 2023 roku

Kto ustala stopę procentową składki wypadkowej? 

Stopę procentową składki wypadkowej ustala albo płatnik, albo ZUS. Wpływa na to kilka czynników, które ujęliśmy w tabeli. Z poradnika o deklaracji ZUS IWA dowiesz się, jak obliczyć liczbę ubezpieczonych, która wpływa na wysokość składki wypadkowej. 

Określona stopa procentowa składki obowiązuje w roku składkowym, nie kalendarzowym! Najbliższy rok składkowy obejmuje okres od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku. 

  1. Płatnik składek zgłaszający maksymalnie 9 osób ubezpieczonych do ubezpieczenia wypadkowego – opłaca stopę zryczałtowaną. To 50% najwyższej stopy procentowej składki, którą ustalono na dany rok składkowy dla grup działalności. Maksymalna stopa procentowa wynosi 3,33%. To oznacza, że płatnik opłaca 1,67% składki wypadkowej do 31 marca 2023 roku
  2. Płatnik składek nie podlegający wpisowi do rejestru REGON – również opłaca stopę zryczałtowaną. Nie ma znaczenia, ile osób zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego. 
  3. ZUS ustala składkę wypadkową dla płatnika składek, który: 
  • zgłosił minimum 10 osób ubezpieczonych do ubezpieczenia wypadkowego, 
  • podlega wpisowi do rejestru REGON, 
  • przekazywał informację ZUS IWA do ZUS przez 3 ostatnie lata kalendarzowe, czyli 2020, 2021 i 2022 w przypadku ustalenia składki obowiązującej od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku. 
  1. Płatnik składek opłaca stopę procentową składki wypadkowej w wysokości ustalonej dla grupy działalności, do której należy, jeśli: 
  • zgłosił minimum 10 osób ubezpieczonych do ubezpieczenia wypadkowego, 
  • podlega wpisowi do rejestru REGON, 
  • nie przekazywał informacji ZUS IWA do ZUS przez 3 ostatnie lata kalendarzowe

      Płatnik składek 1  Płatnik składek 2  Płatnik składek 3  Płatnik składek 4 
    Podleganie wpisowi do rejestru REGON  Tak lub nie  Nie  Tak  Tak 
    Liczba osób ubezpieczonych zgłoszona do ubezpieczenia wypadkowego  Maksymalnie 9  Nie dotyczy  Co najmniej 10  Co najmniej 10 
    Przekazywanie ZUS IWA przez 3 kolejne, ostatnie lata kalendarzowe  Nie dotyczy  Nie dotyczy  Tak  Nie 
    Wysokość składki wypadkowej  Stopa zryczałtowana (50% maksymalnej stopy procentowej składki w danym roku składkowym dla grup działalności)  Stopa zryczałtowana (50% maksymalnej stopy procentowej składki w danym roku składkowym dla grup działalności)  Ustalana przez ZUS na podstawie stopy procentowej składki dla danej grupy działalności i wskaźnika korygującego 

    Stopa procentowa przyporządkowana grupie działalności, do której należy płatnik 

     

     

     

    Kiedy ZUS powiadamia płatnika o ustalonej stopie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe? 

    Od 1 kwietnia 2022 roku ZUS wysyła „Zawiadomienie o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe za dany rok składkowy” poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Płatnik składek powinien otrzymać informację do 20 kwietnia 2023 roku. 

    Płatnik uważa, że wysokość stopy procentowej składki ustalona przez ZUS jest niepoprawna. Co powinien zrobić? 

    Jeżeli płatnik ma wątpliwości wobec wysokości stopy procentowej składki wypadkowej, powinien zwrócić się do ZUS z prośbą o wyjaśnienie. W odpowiedzi otrzyma algorytm wyliczeniowy, na podstawie którego ustalono składkę na ubezpieczenie wypadkowe. 

    Składka wypadkowa a deklaracje ZUS 

    Nowo ustaloną składkę wypadkową wpisuje się do deklaracji ZUS DRA za kwiecień, czyli pierwszy miesiąc nowego roku składkowego. Wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe określa się również w imiennych raportach ZUS RCA za pracowników. Płatnik składek musi skorygować zarówno deklarację ZUS DRA, jak i raporty imienne ZUS RCA, kiedy okaże się, że stopa procentowa składki została błędnie ustalona. 

    Korekta błędnie naliczonej składki wypadkowej 

    Płatnik składek lub ZUS mogą ustalić zaniżoną lub zawyżoną składkę wypadkową na podstawie błędnych informacji. 

    Jak już wiesz, ZUS oblicza składkę na ubezpieczenie wypadkowe na podstawie informacji ZUS IWA, w której płatnik może podać niepoprawną liczbę osób ubezpieczonych, nieprawdziwą liczbę wypadków przy pracy czy błędny kod PKD

    Jeżeli płatnik ustala składkę na ubezpieczenie wypadkowe na własną rękę, może wziąć pod uwagę stopę procentową przyporządkowaną grupie działalności, do której nie należał na dzień 31 grudnia poprzedniego roku. Wystarczy, że pomyli się w weryfikacji kodu PKD. 

    Okoliczności wykrycia błędnej składki wypadkowej  Termin złożenia korekty do ZUS 
    Przez płatnika składek  7 dni od dnia wykrycia nieprawidłowości 
    Wezwanie od ZUS do skorygowania ZUS IWA  14 dni od dnia doręczenia wezwania od ZUS 
    Decyzja ZUS (jeśli płatnik nie przekaże korekt po otrzymaniu wezwania lub protokołu kontroli)  7 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji 
    Kontrola ZUS  30 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli 

      Zaniżona lub zawyżona składka wypadkowa – skutki dla płatnika 

      Jeżeli płatnik opłacał zawyżoną składkę wypadkową, po korekcie dokumentów rozliczeniowych okaże się, że na koncie płatnika widnieje nadpłata. Aby ją odzyskać, płatnik musi złożyć formularz RZS-P, czyli wniosek o zwrot nienależnie opłaconych składek. Przedsiębiorca, który pozostawi nadpłatę na koncie, może pomniejszyć najbliższe składki o tę kwotę. 

      W przypadku zaniżonej składki na ubezpieczenie wypadkowe trzeba opłacić zaległe składki z odsetkami za zwłokę. Dotkliwsze konsekwencje dosięgną płatnika, który nie złożył deklaracji ZUS IWA lub jej korekty po otrzymaniu wezwania od ZUS. Wtedy ZUS może nałożyć karę – podwyższyć stopę procentową składki o 50%. 

      Podwyższenie składki wypadkowej o 100% na wniosek PIP 

      ZUS ma prawo do podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe o 100%. Wystarczy, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy wystąpi z wnioskiem, kiedy stwierdzi podczas dwóch kolejnych kontroli w firmie, że przepisy BHP zostały naruszone w rażący sposób. Co ważne, pracodawca nie musi naruszyć tych samych przepisów za każdym razem. Podwyższona stopa procentowa obowiązuje w roku składkowym następującym po roku składkowym, w którym inspektor pracy złożył wniosek do ZUS. 

      Sam wniosek nie jest wiążący dla ZUS – zanim podwyższy składkę, musi zweryfikować, czy rzeczywiście doszło do rażącego naruszenia przepisów BHP z winy pracodawcy. Przedsiębiorca może odwołać się do sądu w przypadku negatywnej decyzji ZUS. 

      Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grup działalności od 1 kwietnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku 

      Jeśli płatnik składek samodzielnie ustala stopę procentową składki wypadkowej, musi sprawdzić wartość przyporządkowaną grupie działalności, do której należy. Uwaga – płatnik powinien kierować się kodem PKD ujętym w rejestrze REGON na 31 grudnia poprzedniego roku. To oznacza, że płatnik weryfikujący składkę obowiązującą od 1 kwietnia 2023 roku do 31 marca 2024 roku powinien wybrać grupę z kodem PKD widniejącym w rejestrze REGON 31 grudnia 2022 roku. Przedsiębiorstwo, które ma kilka kodów PKD, sugeruje się rodzajem przeważającej działalności gospodarczej. 

      Zmiana stopy procentowej składki wypadkowej a termin wypłaty wynagrodzenia 

      Załóżmy, że płatnik składek musi opłacić składkę wypadkową w innej wysokości niż dotychczas. Termin wypłaty wynagrodzenia za marzec 2023 roku wypada 10 kwietnia 2023 roku. To oznacza, że pracodawca, który będzie znał nową stopę procentową przed 10 kwietnia, musi naliczyć zaktualizowaną składkę wypadkową od wynagrodzeń wypłacanych za marzec. 

      Statystyczna karta wypadku a składka wypadkowa 

      Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy. Zaktualizowany formularz pozwala na określenie, czy pracownik miał wypadek w siedzibie firmy, czy podczas pracy zdalnej. Te informacje mogą wpłynąć na wysokość składki wypadkowej dla pracodawcy. 

       

        TribePerk_Author

        Katarzyna Kupczyk

        Autor tekstu • Redaktor