Główne cechy umowy o pracę na czas określony, które odróżniają ją od umowy o pracę na czas nieokreślony, to limity dotyczące okresu obowiązywania umowy terminowej i liczby takich umów zawartych między tym samym pracodawcą a pracownikiem.
Limit czasowy wynosi 33 miesiące, a limit ilościowy – 3 umowy. Przedsiębiorca może podpisać z tą samą osobą nie więcej niż 3 umowy na czas określony, a ich łączny czas obowiązywania nie może przekroczyć 33 miesięcy. Pracownikowi należy się umowa o pracę na czas nieokreślony, kiedy jeden z limitów zostanie osiągnięty.
To oznacza, że strony mogą podpisać np. 3 umowy, z których każda będzie obowiązywać przez np. 9 miesięcy, lub 2 umowy, z których pierwsza będzie obowiązywać przez 24 miesiące, a druga – 9 miesięcy. W pierwszym scenariuszu łączny okres obowiązywania umów wyniesie 27 miesięcy, ale limit ilościowy zostanie wykorzystany. W drugim scenariuszu strony podpiszą tylko 2 umowy na czas określony, ale zużyją limit czasowy.
Co ważne, nowelizacja Kodeksu pracy z 2023 roku zmieniła przepisy dotyczące umów na czas określony. Pracownicy zyskali ochronę, która dotychczas przysługiwała wyłącznie zatrudnionym na czas nieokreślony. Niezależnie od tego, na który rodzaj umowy zdecyduje się pracodawca, musi uargumentować rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Wskazanie powodu zakończenia stosunku pracy nie jest konieczne, kiedy umowa rozwiązuje się wraz z upływem okresu, na który została zawarta, czyli na podstawie art. 30 § 1 pkt 4 k.p.