Naliczanie płac w organizacji działającej w wielu krajach może być skomplikowanym i wyczerpującym zadaniem, nawet dla doświadczonych specjalistów. Ze względu na konieczność przestrzegania lokalnych przepisów oraz obsługę ogromnych zbiorów danych, wielu pracowników chętnie skorzystałoby z eksperckiego wsparcia. Z odsieczą przychodzą im nowe technologie w obszarze HR. Dzięki nim również Twoja firma może zwiększyć biegłość naliczania płac.
Dzięki potencjałowi sztucznej inteligencji (AI), działy kadrowo-płacowe mogą w swoich zadaniach wykorzystywać analitykę prognostyczną. Ich umiejętne wdrożenie może bardzo szybko przynieść korzyści biznesowe i zwiększyć znaczenie danych płacowych w całej organizacji. Oto trzy główne zalety analizy w obszarze płac.
1# Szczegółowe wnioski
Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy globalnych zbiorów danych może dostarczyć przydatnych spostrzeżeń. AI ma zdolność wychwytywania i przewidywania trendów, które mogą umknąć nawet najbystrzejszemu ludzkiemu oku. Dzięki większej dokładności i zgodności danych w systemach HR, analiza predykcyjna jest w stanie wydobyć szczegółowe informacje na temat takich wskaźników, jak: rotacja pracowników na poszczególnych stanowiskach, ich odejścia czy nieobecności.
2# Mniejsze obciążenie pracą
Sztuczna inteligencja nie zastępuje specjalistów ds. kadr i płac, ale zdejmuje z nich część obciążenia związanego z wykonywaniem codziennych zadań. Analityka predykcyjna oparta na technologii może wzmocnić funkcjonowanie organizacji w wielu aspektach. Podczas, gdy technologia zajmuje się czasochłonną administracją, pozyskiwaniem i analizą wartościowych danych, pracownicy mogą skupić się na innych zadaniach – prowadzeniu comiesięcznych transakcji czy wykonywaniu obowiązków wymagających dobrych interakcji międzyludzkich.
3# Lista płac na posiedzeniach zarządu
Wykorzystując analizę prognostyczną, można odblokować potencjał naliczania płac. Jednak korzyści płynące z interpretacji danych, którą może zapewnić technologia, nie ograniczają się tylko do działów HR i płac. Analityka jest cenna dla całej organizacji, a pracownicy – wyposażeni w wiedzę o tym, jak obniżyć koszty biznesowe i zwiększyć wydajność pracowników – mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania firmy z przełożonymi.