Pracodawca musi wydać świadectwo pracy, kiedy umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu, np. na mocy porozumienia stron, lub wygaśnie, np. wskutek śmierci pracownika. Świadectwo pracy zawiera informacje o zatrudnieniu pracownika w danej firmie, na podstawie których następny pracodawca ustali m.in. wymiar urlopu wypoczynkowego. Zobacz, jak wypełnić wzór świadectwa pracy, który zmieni się wskutek nowelizacji Kodeksu pracy w 2023 roku.
- Kiedy obowiązkowo wydaje się świadectwo pracy?
- Czy pracodawca może wysłać świadectwo pracy pocztą po zakończeniu umowy z pracownikiem?
- Kto może odebrać świadectwo pracy?
- Kiedy świadectwo pracy wydaje się na wniosek pracownika?
- Jak wygląda świadectwo pracy? Wzór do pobrania (DOCX, PDF)
- Co zawiera świadectwo pracy?
- Pouczenie w sprawie sprostowania świadectwa pracy
- Nowy wzór świadectwa pracy. Wzór do pobrania (DOCX, PDF)
- Jak uzupełnić świadectwo pracy? Przykłady
- Data, miejscowość i dane pracodawcy
- Ustęp 1 – dane pracownika i okres zatrudnienia
- Ustęp 2 – praca tymczasowa na rzecz pracodawców użytkowników
- Ustęp 3 – charakterystyka pracy
- Ustęp 4 – ustanie stosunku pracy
- Ustęp 5 – skrócony okres wypowiedzenia
- Ustęp 6 – urlop wypoczynkowy, na żądanie i bezpłatny
- Ustęp 6 – urlop ojcowski, rodzicielski, wychowawczy
- Ustęp 6 – zwolnienie na dziecko, niezdolność do pracy oraz inne nieobecności
- Ustęp 7 – informacja o zajęciu wynagrodzenia
- Ustęp 8 – informacje uzupełniające
- Dodatkowe pytania o świadectwo pracy
- Ile sztuk świadectwa pracy wydaje pracodawca?
- Czy pracodawca musi się podpisać na świadectwie pracy?
- Czy pracownik musi potwierdzić odbiór świadectwa pracy?
Jak i kiedy obowiązkowo wydaje się świadectwo pracy?
Zgodnie z art. 97 § 1 Kodeksu pracy pracodawca musi wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym ustaje stosunek pracy, czyli kiedy między innymi:
- kończy się umowa o pracę na czas określony,
- wypada ostatni dzień okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony,
- umowa o pracę rozwiązuje się na mocy porozumienia stron,
- pracownik zostaje zwolniony ze skutkiem natychmiastowym (bez zachowania okresu wypowiedzenia).
Pracownik nie musi składać wniosku o świadectwo pracy.
Wydanie świadectwa pracy w ostatnim dniu obowiązywania umowy dotyczy pracodawcy, który nie zamierza podpisać kolejnej umowy o pracę z pracownikiem w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Przykład
Umowa o pracę na czas określony obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2023 roku. Jeśli pracodawca nie planuje zawrzeć nowej umowy o pracę najpóźniej 7 lipca 2023 roku, powinien wręczyć pracownikowi świadectwo pracy w ostatnim dniu czerwca.
👉 Obsługa kadrowa firm w SD Worx obejmuje sporządzanie dokumentacji związanej z zatrudnieniem, w tym wypowiedzeń i świadectw pracy. Intuicyjna platforma kadrowo-płacowa online, do której zyskujesz dostęp, pozwala na analizowanie przepracowanych godzin i nieobecności, samodzielnie zgłaszanych przez pracowników. Dane z ewidencji czasu pracy, kalendarza urlopów i zwolnień czy umów są automatycznie pobierane przez moduł płacowy. Dzięki niemu można wygenerować listy płac, paski płacowe czy rachunki do umów cywilnoprawnych kilkoma kliknięciami.
Czy świadectwo pracy można wysłać pocztą dopiero po zakończeniu umowy o pracę?
Tak, art. 97 § 1 k.p. przewiduje, że czasami pracodawca nie da rady wręczyć świadectwa pracy pracownikowi w dniu, w którym kończy się umowa. Zdarza się, że przyczyny obiektywne, np. urlop wypoczynkowy zwolnionego w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia, uniemożliwiają wydanie świadectwa pracy w dniu ustania stosunku pracy.
W tej sytuacji pracodawca może przekazać świadectwo pracy pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie w późniejszym terminie. W ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy pracodawca musi przesłać świadectwo pracy Pocztą Polską lub dostarczyć dokument w inny sposób, np. osobiście, przesyłką kurierską lub za pośrednictwem upoważnionego pracownika.
Co prawda przepisy tego nie precyzują, ale pracodawca powinien wysłać świadectwo pracy przesyłką rejestrowaną, np. listem poleconym, aby mieć dowód nadania dokumentu, który może zaginąć. Gdyby tak się stało, pracownik składa u byłego pracodawcy wniosek o odpis świadectwa pracy.
Kto i kiedy może odebrać świadectwo pracy?
Strony umowy mogą się umówić, że pracownik upoważni pisemnie (!) osobę, która odbierze za niego świadectwo pracy w wyznaczonym dniu. Pośrednikiem może zostać członek rodziny, partner czy znajomy. W tym przypadku warto uzgodnić na piśmie, np. e-mailowo, kiedy nastąpi odbiór świadectwa.
Gdyby wyznaczona osoba nie przyszła w tym dniu do siedziby firmy, pracodawca powinien niezwłocznie wysłać dokument pocztą lub dostarczyć go w inny sposób. Co prawda termin ustawowy zostaje przekroczony, ale pracodawca nie popełnia wykroczenia, bo dostosował się do prośby pracownika.
Kiedy pracownik może złożyć wniosek o świadectwo pracy?
Zgodnie z art. 97 § 11 k.p. pracownik może złożyć elektroniczny lub papierowy wniosek o świadectwo pracy, kiedy podpisze kolejną umowę o pracę z tym samym pracodawcą w ciągu 7 dni od dnia, w którym rozwiązała się lub wygasła dotychczasowa umowa.
Co ważne, pracownik kontynuujący zatrudnienie może złożyć ten wniosek w dowolnym momencie – nawet po kilku miesiącach. Świadectwo pracy, o które będzie się ubiegać, może obejmować wyłącznie poprzedni okres zatrudnienia lub wszystkie okresy zatrudnienia, za które nie wydano świadectwa.