1. Home>
  2. Blog>
  3. Płace>
Kobieta siedząca na podłodze przed laptopem, czytająca dokument papierowy

3 korzyści z wprowadzenia jawności wynagrodzeń w Twojej firmie

Niebawem każdy pracodawca w Unii Europejskiej będzie zobowiązany do wprowadzenia systemu równości i jawności wynagrodzeń. Problemem, który mają zniwelować nowe przepisy, jest obecna w Polsce i w Europie luka płacowa, czyli różnica średnich poziomów wynagrodzeń między zatrudnionymi u pracodawcy kobietami i mężczyznami.

Obowiązek ten wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Państwa członkowskie zobligowane są do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania wyżej wspomnianej dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Poznajmy zatem, jakie korzyści płyną z wprowadzenia jawności wynagrodzeń w Twojej firmie.

    Jawność i równość odpowiedzią na problem luki płacowej

    Według Eurostatu, w 2023 roku luka płacowa w Polsce wynosiła 4,5 proc. Z kolei według Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – w 2023 roku dysproporcja w pensjach pomiędzy kobietami i mężczyznami sięgała 4,8 proc. na niekorzyść kobiet. Faktem jest, że generowana była głównie przez sektor prywatny, w którym wynosiła 12,9 proc., podczas gdy w sektorze publicznym tylko 2,3 proc. Natomiast w krajach Unii Europejskiej ta rozbieżność oscylowała w wysokości około 13 procent. To ilustruje, że wynagrodzenie kobiet w Europie jest średnio o 14 proc. niższe niż mężczyzn.

      Korzyści z jawności

      Badanie Monitor Rynku Pracy opracowane przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster, pokazuje, że niewiele ponad połowa pracowników opowiada się za jawnością płac w firmach. Jakie zatem korzyści dla firm, niesie jawność wynagrodzeń?

      • Przede wszystkim jest to element dbania o wizerunek atrakcyjnego pracodawcy. Przedsiębiorstwo, które otwarcie przedstawia w ogłoszeniach o pracę np. widełki płacowe oferowane na danym stanowisku okazuje szacunek potencjalnemu pracownikowi. To wysłanie jasnego komunikatu – nasza firma jest transparentna, szanujemy Twój i nasz czas. Dla kandydata może być to wyraźny sygnał, że decydując się na proces rekrutacyjny w danym miejscu zatrudnienia, ma do czynienia z organizacją, która utożsamia się z zasadami „fair play”.
      • Dodatkowo, otwartość w temacie wysokości wynagrodzeń wpływa na oszczędność czasu, a również pieniędzy po stronie firmy w procesach rekrutacyjnych, a zarazem pozwala na szybsze i skuteczniejsze dotarcie do odpowiednich talentów. Określenie w ogłoszeniu rekrutacyjnym kwot potencjalnego wynagrodzenia zdecydowanie skraca listę kandydatów, ponieważ można założyć, że odpowiedzą na nie tylko osoby, którym ono odpowiada. Jednocześnie, jest to zaoszczędzony czas dla pracowników HR, którzy mają mniejszą liczbę cv do przeanalizowania, a także dla managerów poszukujących pracowników do swoich zespołów, którzy oszczędzają swój czas, który poświęciliby na rozmowy rekrutacyjne z osobami, które i tak nie byłyby zainteresowane ofertą.
      • Przejrzyste zasady wynagradzania wzmacniają poczucie sprawiedliwości wśród obecnych pracowników w miejscu pracy. Eliminując tym samym jakiekolwiek poczucie dyskryminacji w organizacji. Co więcej, takie działania ze strony pracodawcy mogą wpłynąć na wzrost zaangażowania i satysfakcji pracowników wewnątrz firmy. A w konsekwencji przyczynić się do zmniejszenia rotacji zasobów ludzkich w firmie.

        Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie korzyści płyną z wprowadzenia jawności płac w firmie?

          Czytaj treści na naszym blogu!